• تعداد بازديد :
  • شنبه 1383/12/08
  • تاريخ :

تحلیل داوری بازی استقلال پرسپولیس

رییس کمیته داوران اعلام کرد:

گل دوم پرسپولیس آفساید بود

گل دوم پرسپولیس در دیدار مقابل استقلال در موقعیت آفساید به ثمر رسید.

رضا غیاثی با ذکر این مطلب در ادامه اظهار داشت: ایوانف در مجموع قضاوت قابل قبولی را از خود ارائه کرد و مشکل چندانی در اداره این دیدار حساس نداشت .

لازم به ذکر است گل دوم پرسپولیس در دقیقه 75 توسط سهراب انتظاری به ثمر رسید.این دیدار در نهایت با حساب 3 بر دو به سود استقلال پایان پذیرفت.

نصیرزاده : تیم داوری یک گل به استقلال زد

در نیمه اول ایوانف داور روس کارت زرد خود را گم کرده بود. این شگرد در کلاس های داوری پیشرفته تدریس می شود. سعی کنید از نیمه دوم به صورت مسلح داوری کنید. دقیقه 9 یک لگد قوی به ساق پای منصوریان از سوی اسدی با هر توجیه اروپایی بازی هم اخطار داشت ولی ایوانف از آن گذشت کرد. داور در حالی که برای خطا روی بازیکنان از اخطار استفاده نمی کرد برای بی توجهی به خودش اخطار داد.

آنجا که گیلائوری وقتی دید همه چیز روبه راه است ضربه را زد ولی اخطار گرفت، به عقیده من با وجود اینکه بی توجهی به سوت داور اخطار دارد ولی شکل آن صحنه، فاصله دیوار دفاعی و نحوه ایستادن داور می گفت که باید ضربه زده شود. به تعبیر دیگر گیلائوری تخلف نکرد که اخطار بگیرد بلکه از صحنه تلقی اشتباه داشت که ضربه را زد و نمی خواست به داور بی توجهی کند. هر چند که اعتراض نیمکت استقلال به داوری هم منطقی نبود.

در نیمه دوم رهبری فرد یک تکل به سیاوش اکبرپور زد در پشت محوطه پرسپولیس که هم ضربه آزاد داشت و هم اخطار ولی انگار بازی داور نداشت.

دقیقه 77 گل انتظاری تابلوترین آفساید لیگ بود که اگر داوران این بازی ایرانی بودند تماشاگران بیشترین جنجال را می کردند. هرچند استقلال بازی را برد اما هر نتیجه یی غیر از این می توانست به دلیل آن آفساید مشکل ایجاد کند. هر اندازه که مه یر داور آلمانی بازی را در نیم فصل اول خراب کرد ایوانف به عوض آن اجازه داد بازی به خوبی انجام شود. هر چند روس ها یک گل به استقلال زدند ولی داوری راضی کننده بود.

ممیز: گل دوم پرسپولیس آفساید بود

مصطفی ممیز كارشناس داوری معتقد است كه گل دوم پرسپولیس در داربی 58 آفساید بوده است.

ممیز به ارزیابی از قضاوت «والنتین ایوانف» داور روسیه‌ای دیدار تیمهای استقلال و پرسپولیس پرداخته است.

ممیز معتقد است، اگر داور در دقیقه‌ی اول بازی به حركت تكل از جلوی سیاوش اكبرپور روی مهدوی اخطار می‌داد، آن‌موقع می‌توان گفت كه هیچ حركت خطای بازیكنان دو تیم از چشمان تیزبین آقای ایوانف در نیمه‌ی اول پنهان نماند.

با توجه به بازی تقریبا بدون تاكتیك هردو تیم و سرگردانی توپ كه بیشتر در میانه‌ی میدان بود، خطاهای بی‌مورد بازیكنان و عدم شناخت از فوتبال ایران، ایوانف از دادن آوانتاژهای بیشتر در نیمه‌ی اول كاملا چشم‌پوشی كرد. البته با تمام این حرف‌ها در بعضی از مواقع آوانتاژ هم داد. اما آن چیزی كه باعث تعجب من بود، اعتراضات بی‌مورد بازیكنان دو تیم بعد از اعلام خطا بود كه در این میان محمود فكری بیشتر از همه اعتراض می‌كرد و به درستی در دقیقه‌ی 38 اخطار گرفت؛ زیرا خطای قربانی جای هیچ حرف و حدیثی را باقی نگذاشته بود. حال فكری به چه اعتراض داشت، نمی‌دانم. ایوانف در نیمه‌ی اول در مجموع 23 بار در سوت خود دمید و به درستی خطای بازیكنان را گرفت. كار هر دو كمك داور هم بسیار خوب بود.

در نیمه‌ی دوم نیز ایوانف در یكی دو مورد دیگر اشتباه داشت؛ اگرچه اشتباهات او هیچ‌كدام سرنوشت‌ساز نبود. در دقیقه‌ی 46 باید به رهبری‌فر به علت خطا روی سیاوش اكبرپور اخطار می‌داد كه نداد. بازیكنان در این نیمه بیشتر به فكر گردش درآوردن توپ بودند، به همین دلیل 5 گل به ثمر رسید.

در دقیقه‌ی 78 در یك ضربه‌ی كاشته انتظاری در حالی كه در شرایط كاملا آفساید بود گل دوم پرسپولیس را زد كه در این شرایط باید كمك داور دوم را مقصر شناخت. ایوانف در این نیمه دو بار دیگر به منصوریان و انتظاری اخطار داد كه همگی برابر قانون بود.

در مجموع، در نیمه‌ی اول 1 دقیقه و در نیمه‌ی دوم 2 دقیقه وقت تلف شده اعلام شد كه منطقی به نظر می‌رسید. در سایر موارد داور هرچه خطا گرفت درست بود. بنابراین می‌توان گفت كه ایوانف هم جزو داورانی است كه توانسته به نحو احسن بازی قرمز و آبی را قضاوت كند.

ایوانف: داوران ایرانی می توانند دربی را سوت بزنند

باید به نظر کمک داورم احترام می گذاشتم

والنتین ایوانف داورروس دربی 58 فوق لیسانس تربیت بدنی است که در دانشگاه مسکو آمادگی جسمانی والیبال و فوتبال تدریس می کند. کمک اول این دیدار همشهری او بود اما کمک دوم اهل سن پترزبورگ می باشد. وی پس از پایان بازی گفت: فوتبالی در سطح بالا و بسیار سنگین بود و بنده هم به اتفاق کمک هایم سعی کردم به بهبودی روند این دیدار کمک کنم. در صحنه ای که گل دوم تیم پرسپولیس به ثمر رسید باید توجه داشته باشید در لحظاتی که باید کمک داور نظر بدهد من هم طبق قانون وظیفه دارم به نظر او احترام بگذارم. ایوانف گفت: به نظر من داوران ایران که آنها را می شناسم و در المپیک و جام کنفدراسیون ها قضاوت کردند آنقدر شایستگی دارند تا دربی ایران را هم سوت بزنند. آنها پتانسیل لازم را دارند اما باید به آنها خودباوری تزریق کرد.

ایوانف و همراهانش 4 بامداد به آنتالیا ترکیه رفتند تا در کلاس داوری روسها که در این کشور برگزار می شود حضور پیدا کنند.

UserName