• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 3592
 • سه شنبه 1388/7/21
 • تاريخ :

معراج در محراب (1)

 

زندگی نامه آیت اللّه‏ اشرفی اصفهانی

امام صادق علیه السلام از پدران خود از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله نقل فرمود :

سه گروهند که روز قیامت شفاعت می کنند و شفاعت آنها مورد پذیرش خداوند قرار می گیرد، انبیاء و علما و شهداء.

بحار الانوار، ج97، ص14، حدیث24

تولد :

زندگی نامه آیت الله اشرفی اصفهانی

در سال 1281 ش، در خمینی شهر اصفهان کودکی متولد شد که عطاءاللّه‏ نام گرفت. پدرش مرحوم میرزا اسداللّه‏ از عالمان دین و مردی زاهد بود که زندگی ساده‏ای داشت. مادرش بانو «نجمه» فرزند مرحوم سید محمد تقی میردامادی، زنی با ایمان و پاک دامن بود. نیاکان آیت‏اللّه‏ اشرفی اصفهانی، اغلب از عالمان دین بودند و نسب وی، به علمای صدر اسلام می‏رسید. در این باره خود شهید چنین گفته است: «نسب بنده منتهی می‏شود به یکی از علمای «جبل عامل» که این‏ها در صدر اسلام، از برکت حضرت ابوذر، اسلام اختیار کردند و بعد آمدند در سده (خمینی شهر فعلی) و تا آن جا که در نظرم هست، اجداد پدری ما، همیشه از علمای معروف محل بودند».

در راه آموختن :

شهید آیت اللّه‏ اشرفی اصفهانی دروس ابتدایی را در منطقه خمینی شهر در مکتب خانه‏های قدیم آموخت و پس از چندی، به حوزه علمیه اصفهان عزیمت کرد و در مدرسه نوریه، به تحصیل فقه واصول پرداخت. ایشان سپس برای تکمیل علم و کسب معارف بیش‏تر، راهی حوزه علمیه قم گردید و نزد علمای بزرگی چون آیت اللّه‏ حائری یزدی، آیت اللّه‏ بروجردی و دیگر اساتید بزرگ آن زمان به فراگرفتن علم اهتمام ورزید و نیز هیچ گاه از تزکیه نفس غفلت نورزید و در هر دو عرصه، به کوشش و تلاش گسترده پرداخت.

جهاد علمی :

 فرزندشان می‏گوید: هیچ گاه زیارت عاشورای او قطع نمی‏شد و دیگران را نیز به این عمل سفارش می‏کرد. چند بار از زبان خودشان شنیدم که فرمودند: «من از وقتی که مکلف شدم، تا به حال یک روز هم خواندن زیارت عاشورا را ترک نکردم».

شهید محراب آیت اللّه‏ اشرفی در تحصیل و فراگیری علوم بسیار کوشا بود. ایشان خود از این سعی و تلاش به این صورت یاد کردند که: «در نظرم هست که در اصفهان پنجشنبه و جمعه که می‏شد، درس‏ها را دوره می‏کردم. یک حجره‏ای بود که در گوشه‏ای واقع شده بود... پرده‏ای جلوی در آن آویزان می‏کردم... و شب‏ها گاهی اوقات تا صبح درس‏ها را دوره می‏کردم. روزها هم در یک مسجد دور افتاده و خلوتْ درس‏ها را دوره می‏کردم. در قم نیز به آیت اللّه‏ بروجردی گفته بودند که من درس‏ها را خوب یاد می‏گیرم و می‏نویسم، لذا یک بار شخصا به حجره ما تشریف آوردند و با اصرار جزوه‏های ما را گرفتند و مطالعه کردند».

عشق به حضرت معصومه علیهاالسلام :

ویژگی‏ها و روحیات معنوی شهید اشرفی به گونه‏ای بود که نظر هر انسان حق بینی را به خود جلب می‏کرد. ایشان در مدت اقامتشان در قم، معمولاً یک ساعت قبل از اذان صبح به حرم حضرت معصومه علیهاالسلام می‏رفتند و به راز و نیاز می‏پرداختند. حضرت آیت‏اللّه‏ مرعشی رحمه‏الله در این باره می‏فرمود:«همیشه قبل از اذان صبح که به حرم حضرت معصومه علیهاالسلام مشرف می‏شدم یا اولین نفر من بودم یا حاج آقای اشرفی».

انس با زیارت عاشور :

شهید اشرفی عشق و علاقه عجیبی به امام حسین علیه‏السلام داشت. خواندن زیارت عاشورا و دل دادگی وی به امام حسین علیه‏السلام به گونه‏ای بود که فرزندشان می‏گوید: هیچ گاه زیارت عاشورای او قطع نمی‏شد و دیگران را نیز به این عمل سفارش می‏کرد. چند بار از زبان خودشان شنیدم که فرمودند: «من از وقتی که مکلف شدم، تا به حال یک روز هم خواندن زیارت عاشورا را ترک نکردم».

زندگی نامه آیت الله اشرفی اصفهانی

مهاجرت به کرمانشاه :

در سال 1335 ش، آیت اللّه‏اشرفی به همراه چند تن دیگر از آیات عظام و طلاب علوم دینی به دستور آیت اللّه‏ بروجردی به کرمانشاه مهاجرت کرده، در حوزه علمیه تازه تأسیس مرحوم آیت اللّه‏ بروجردی به تدریس و نشر معارف اسلامی در منطقه غرب کشور مبادرت ورزیدند. بعدها با رحلت مرحوم آیت اللّه‏ بروجردی، خواستند به قم بازگردند که با توجه به محبوبیت زیادی که نزد مردم داشتند، با مخالفت آنان روبه‏رو شدند؛ بنابراین، به خاطر مسئولیت شرعی و نیاز مبرم مردم و اصرار آن‏ها، از ترک آن دیار منصرف شده و به پیشبرد فرهنگ اسلامی و سرپرستی حوزه علمیه آن منطقه مشغول شدند.

اجازه اجتهاد :

شهید اشرفی از نظر موقعیت علمی و اجتماعی، مورد تأیید علما و مراجع قم، هم چون آیت اللّه‏ خوانساری، آیت اللّه‏ حجّت و آیت اللّه‏ صدر بودند و آیت اللّه‏ بروجردی نیز علاقه فراوانی به ایشان داشتند. شهید اشرفی در چهل سالگی به درجه اجتهاد رسیدند و اولین اجازه نامه اجتهاد را در حوزه علمیه قم، مرحوم آیت اللّه‏ سید محمد تقی خوانساری به ایشان دادند. پس از آن نیز از جانب آیات عظام حجّت کوه کمره‏ای، فیض قمی، سید ابوالحسن اصفهانی و بروجردی اجازه اجتهاد دریافت کردند.

تدریس در حوزه :

آیت اللّه‏ اشرفی اصفهانی از اوایل طلبگی در اصفهان شروع به تدریس کرد و در قم نیز در مدت هفده سال اقامت در کنار تحصیل، به تدریس و تعلیم و تربیت طلاب جوان اشتغال داشت. ایشان بعد از انتقال از قم به کرمانشاه و اقامت در آن دیار، به تدریس و تعلیم فقه، اصول و معارف دینی پرداخت.

با پیروزی انقلاب اسلامی، نماز جمعه اهمیت بیش‏تری یافت و تبدیل به سنگر انقلاب و مبارزه شد، به طوری که دشمنان اسلام و منافقان به شدت از نماز جمعه می‏ترسیدند و تیغ کینه و عداوت به روی ائمه جمعه می‏کشیدند.

معرفی امام رحمه‏الله به عنوان مرجع تقلید :

چهارمین شهید محراب آیت اللّه‏ اشرفی اصفهانی، پس از رحلت آیت اللّه‏ بروجردی، اهالی غرب کشور را به تقلید از امام خمینی رحمهم‏الله تشویق کردند. ایشان از آن ایام چنین یاد می‏کنند: «این جانب بر حسب تشخیص خود و تفحّصی هم که از شخصیت‏های بزرگ علمی نجف اشرف و حوزه علمیه قم نمودم، حضرت امام خمینی رحمهم‏الله را شایسته برای مقام مقدس مرجعیت معرفی نمودم و عامه مردم را در امر تقلید به سوی ایشان سوق دادم که این موضوع، با مخالفت و کارشکنی بعضی‏ها رو به رو شد و همچنین تهدید ساواک به تبعید بنده را در پی داشت».

در سنگر نماز جمعه :

نقش نماز جمعه در حفظ اسلام و اتحاد مسلمانان، انکار ناشدنی است. با پیروزی انقلاب اسلامی، نماز جمعه اهمیت بیش‏تری یافت و تبدیل به سنگر انقلاب و مبارزه شد، به طوری که دشمنان اسلام و منافقان به شدت از نماز جمعه می‏ترسیدند و تیغ کینه و عداوت به روی ائمه جمعه می‏کشیدند. در اوایل پیروزی انقلاب، علمای کرمانشاه با نوشتن طوماری، از رهبر کبیر انقلاب، امام خمینی رحمهم‏الله خواستند که آیت اللّه‏ اشرفی را به امامت جمعه آن شهر تعیین کنند. امام نیز با شناختی که از سال‏ها قبل از شهید اشرفی داشتند، خواسته آنان را اجابت کرده و با صدور حکمی، ایشان را به امامت جمعه کرمانشاه منصوب کردند.

مصالب مربوط :

زندگی نامه آیت الله اشرفی اصفهانی

دمی چند با شهید محراب آیت الله اشرفی اصفهانی

آیت الله عطاءالله اشرفی اصفهانی


منبع :

 پایگاه حوزه

ذکر شهید مقدم برای فتح قله‌ها

ذکر شهید مقدم برای فتح قله‌ها

ذکر شهید مقدم برای فتح قله‌ها
راز شهادت آن 14نفر در شب عملیات

راز شهادت آن 14نفر در شب عملیات

راز شهادت آن 14نفر در شب عملیات
(1)فرزند جبهه

(1)فرزند جبهه

(1)فرزند جبهه
خانه 3شهيد و قطعه‌ای از بهشت

خانه 3شهيد و قطعه‌ای از بهشت

خانه 3شهيد و قطعه‌ای از بهشت
UserName