• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • پنج شنبه 1388/07/16
  • تاريخ :

موسوعه امام حسین (ع) به زودی منتشر می‌‌‌شود
سيد غلام‌رضا حسيني

موسوعه امام حسین (ع) با 50 عنوان اصلی و 700 عنوان فرعی، برای استفاده محققین و اندیشمندان رشته‌های تخصصی به زودی منتشر خواهد شد. 

حجت‌الاسلام سید غلام‌رضا حسینی در گفت‌وگو با مرکز خبر حوزه، با اشاره به فعالیت‌های بنیاد معارف اسلامی اظهار داشت: این بنیاد در راستای احیای فرهنگ اهل بیت (ع تاکنون خروجی‌های ارزشمندی با تلاش‌ محققین و پژوهشگران حوزوی به جامعه علمی کشور ارائه کرده است.

 وی با اشاره به تدوین موسوعه امام حسین (ع) بیان داشت:

این موسوعه با تلاش 20 نفر از محققین و اندیشمندان اسلامی در یک دهه جمع‌آوری شد و اکنون در مرحله تدوین می‌باشد که به زودی منتشر و عرضه می‌شود.

این محقق حوزوی بیان داشت: فعالیت های این بنیاد  به صورت گروهی انجام می شود و با اشراف هیئت علمی انجام می‌گیرد و تاکنون بیش از 23 هزار روایت از منابع روایی، تاریخی، کلامی و تفسیری شیعه و سنی با موضوع شخصیت و زندگی امام حسین (ع) استخراج شده است.

معاون پژوهشی - علمی و فرهنگی بنیاد معارف اسلامی با اشاره به ویژگی‌های این موسوعه خاطرنشان کرد:

این مجموعه در 17 جلد به همراه کتابنامه منتشر می‌شود که از امتیازات آن وسعت و گستردگی مطالب در موضوعات مختلف پیرامون امام حسین (ع) می باشد و محققان می‌توانند از این موسوعه به عنوان منبع مناسبی برای تحقیق و بررسی در زمینه بازبینی شخصیت امام حسین (ع) استفاده کنند.

حجت‌الاسلام حسینی، مخاطبان این موسوعه را اندیشمندان، علما و محققین کشور دانست و ادامه داد: این طرح بر اساس نیاز مخاطبان خاص و در راستای تبیین شخصیت امام حسین (ع) و ایجاد فضای مناسب برای محقیقین و پژوهشگران تهیه شده است.

وی افزود: با توجه به انتشار کتب مختلف در زمینه شخصیت و زندگی حضرت اباعبدالله (ع) از موازی‌کاری در تدوین این موسوعه پرهیز کرده‌ایم و در زمینه گردآوری مطالب از منابع و کتب متقدمین شیعی تا دوران مرحوم مجلسی و بحرانی استفاده شده است،تا سند این روایات قطعی و بدون خدشه باشد.

حجت‌الاسلام حسینی با اشاره به روند تهیه موسوعه امام حسین (ع) بیان داشت: تحقیق و فیش‌برداری محققین، جمع‌آوری احادیث و روایات کدگذاری احادیث متناسب با عناوین و موضوعات و نظارت علمی از جمله مراحل آماده‌سازی این موسوعه بوده است.

معاون بنیاد معارف اسلامی به برخی از عناوین این موسوعه اشاره کرد و اظهار داشت: خلقت نور و روح امام حسین (ع)، اخبار قیامت، انقلاب‌های بعد از قیام امام حسین (ع)، چگونگی شکل‌گیری مراسم عزاداری برای آن حضرت، روایات وارده پیرامون کربلا و ماه محرم، نقش زنان در انقلاب امام حسین، انصار امام حسین (ع) و امام حسین (ع) نزد فرق و ادیان، حرکت‌های غیر اسلامی نشأت گرفته از قیام امام حسین (ع) و عبادات و علم امام حسین (ع) از مباحث گردآوری شده می‌باشد.

حجت‌الاسلام حسینی از اجرایی شدن مراحل تدوین دو موسوعه امام حسن (ع) و امام سجاد (ع) خبر داد.

وی در پایان گفت: از تلاش‌های مرکز خبر حوزه‌های علمیه برای انعکاس فعالیت‌های علمی در راستای احیای تفکر و اندیشه دینی، به ویژه احیای فرهنگ ارزشمند اهل بیت (ع) قدردانی می‌شود.

 

UserName