• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 2442
 • پنج شنبه 1388/7/16
 • تاريخ :

آیت الله محمدرضا صهبای قمشه ای

آيت الله محمد رضا صهباي قمشه‏اي

ولادت

تحصیلات

اساتید و شاگردان

آثار و نگاشته ها

رحلت

 ولادت

 آقامحمد رضا شيخ ، معروف به صهباي قمشه اي درسال 1241 درقمشه « شهر ضا » به دنيا آمد . محمد رضا قمشه اي فرزند شيخ ابوالقاسم قمشه اي مي باشد.وي از حكماي اربعه است . تحصيلات ابتدايي را نزد پدرش آموزش ديد و از محضراستادان بزرگي در علوم حكمت و عرفان استفاده كرد . قمشه اي از روي وجد شعر هم مي سرود و تخلص صهبا داشت . بيشتر اشعار وي سبك عراقي است. محمدرضا قمشه اي در اوايل عمر ،سال قحطي ، تمام ضياع و عقار و اموال خود را مي فروخت و خرج فقرا و بالاخص طلاب فقير نمود و پس از چندي ، دست خالي راهي تهران گرديد. و درمدرسه شفيع صدر اعظم كه در جلو خان مسجد شاه واقع است به تدريس ادامه داد .

تحصيلات

محمد رضا قمشه اي مقدمات علوم را درقمشه و نزد پدر آموخت و ايشان نزد اساتيد بزرگي شروع به تحصيل حكمت و كلام و عرفان نمود . محمد رضا قمشه اي جلوه مي خواست در عملياتي با محمد رضا معارضه نمايد . قمشه اي كه مشغول به تدريس فلسفه مشاء فن تخصصي استاد جلوه بود از عهده تدريس بر آمد و طلاب فاضل ان زمان او را بر فلسفه از حيث وسعت اطلاع و كثرت تحقيق و جودت فهم بر جلوه ترجيح دادند ولي آقا ميرزا ابولحسن جلوه شروع به تدريس شرح فصوص و مفتاح الغيب كرد و در همان صفحه اول اين كتاب توقف كرد . به همين جهت بود كه جلوه ديگراز جلوه افتاد.

اساتيد و شاگردان

 محمد رضا قمشه اي مقدمات علوم را زير نظر پدرش كه اولين استاد وي بود آموخت . حكمت و كلام را نزد حاج محمد جعفر لنگرودي لاهيجي و ميرزا حسن نوري تحصيل كرد و عرفان را نزد حاج سيد رضي لاهيجي كسب نموده است .از شاگردان حكيم قمشه اي مي توان به جهانگير خان قشقايي ، حكيم صفاي اصفهاني «شاعر معروف » ، ميرزا هاشم اشكوري ، آخوند ملامحمد كاشاني اشاره كرد .

آثار و نگاشته ها

 ازمحمد رضا قمشه اي آثار زيادي به جا مانده است . وي شعر مي سرود و تخلص صهبا داشت . غزليات وي در يادداشتهاي شاگردانش ديده شده ، اشعار او بيشتر سبك عراقي داشت وتعداد كمي از آن به جا مانده است . اودر اشعارش اشارتي به ائمه اطهار و رسالت خاندان نبوي كرده است برخي از تأليفات ايشان عبارتند از:

1- تحقيق معناي جوهر و عرض در لسان اهل الله

2- تعليقات بر شواهد الربوبيه

3- حواشي بر فصوص

4-  حواشي بر مفتاح قونوي

5- حواشي براسفار

6- حواشي برتمهيد القواعد ، صاين بن تركه

7- ساله في الفرق بين اسماء الذات و الصفات

8- رساله في تحقيق الاسفار الاربعه

9-  رساله في موضوع العلم

10-  رساله في وحده الوجود بن الموجود

11- رساله مباركه ولايت

12- رساله موضوع الخلاقه الكبري(از نفايس تصنيفات آن بزرگوار است و چاپ شده است)

13- شرح حديث زنديق

رحلت

 محمد رضا قمشه اي درسال1306 هجري قمري دارفاني را وداع گفت ( وفات ايشان و حاج ملاعلي كني در يك شب بود)  مقبره وي در ابن بابويه نزديك مزار حاج آخوند محلاتي مي باشد .

آیت الله محمد ابراهیم آیتی

آیت الله محمد ابراهیم آیتی

آیت الله محمد ابراهیم آیتی
سید عبدالکریم هاشمی نژاد

سید عبدالکریم هاشمی نژاد

سید عبدالکریم هاشمی نژاد
علامه شیخ حر عاملی

علامه شیخ حر عاملی

علامه شیخ حر عاملی
مفسر کبیر ، فقیه نامدار ، سر آمد عالمان شیعه در قرن پنجم ، شهید علامه امین الدوله ابوعلی فضل بن حسن طبرسی

مفسر کبیر ، فقیه نامدار ، سر آمد...

مفسر کبیر ، فقیه نامدار ، سر آمد عالمان شیعه در قرن پنجم ، شهید علامه امین الدوله ابوعلی فضل بن حسن طبرسی
UserName