• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • چهارشنبه 1388/07/15
  • تاريخ :

حاج آقا و نيم قرن فعاليت قرآني

يک اتاقل 70 متري با زيرزمين 10 متري. کل فضاي تکيه اسدالله بيک همين قدر است؛ جاي که بيشتر به نام تکيه حاج آقا کفعمي معروف است. بسياري مي گويند اينجا همه براي قرآن هر کاري که بتوانند مي کنند. معلم همه شاگردان هم خود حاج آقاست. بچه ها در کلاس او قرآن را با عمل در مي آميزند. حاج آقا در کلاس قرآنش به همه درس اخلاق هم مي دهد.

آموزش قرآن

نام کوچکش علي اکبر است؛ متولد 1302 زنجان. پدرش حاج شيخ سيف الله کفعمي از درس خوانده هاي نجف بود که به زنجان بازگشته بود. زمان رضاخان زير بار خلع لباس نرفت و به همين دليل به روستاي حاج سيران از توابع زنجان مهاجرت کرد و همان جا هم از دنيا رفت.

علي اکبر همزمان با کار، درس هم خواند و ديپلمش را از مدرسه شبانه گرفت. در 18 سالگي براي کار به پايتخت رفت و نزديک 2 دهه در تهران زندگي کرد. در اين مدت تجويد و اختلاف قرائات را نزد استاد مفيد اصفهاني آوخت و ازآيت الله ديزجي زنجاني تفسير ياد گرفت.

کارش که در زنجان درست شد، به شهر خود بازگشت و کارمند رسمي راه آهن زنجان شد.

همزمان جلسات آموزش قرائت و تجويد قرآن کريم را با نام «مکتب القرآن الحسيني» در مسجد خانم (در سبزه ميدان زنجان) داير و از همان وقت، تمام زندگي اش را وقف قرآن کرد.

حاج آقا کفعمي بيش از نيم قرن محور فعاليت هاي قرآني در زنجان بوده و اکنون در روزگار پيري، خيالش آسوده است که کار زمين نمي ماند

مکتب القرآن؛ از آغاز

سال 62، حاج علي اکبر به پيشنهاد يکي از دوستانش، مکتب القرآن را به تکيه اسدالله بيک (خيابان سعدي وسط زنجان) منتقل کرد. آن زمان، تکيه به انباري همسايه ها تبديل شده بود و هيچ استفاده اي از آن نمي شد. حاج آقا مي گويد: «ما حدود 2 کاميون وسايل کهنه و شکسته از تکيه بيرون ريختيم؛ از ميز و صندلي شکسته بگير تا خمره هاي سرکه!»

در ابتداي کار مکتب، شاگردان حاج آقا فقط 5 نفر بودند ولي کم کم که آوازه تکيه در شهر پيچيد، استقبال از تکيه بيشتر و بيشتر شد و مردم از طبقه و صنفي، بچه هايشان را نزد حاج آقا کفعمي مي فرستادند تا قرآن بياموزند.

حاج آقا درباره علت اين استقبال مي گويد: «چون در زنجان جاي ديگري براي آموزش قرآن نبود، استقبال زيادي از کلاس هاي ما شد».

قاري قرآني در زنجان پيدا نمي شود که با واسطه يا بدون واسطه، شاگرد حاج آقا نشده باشد.

از بهترين قاريان استان تا نوجواناني که به تازگي با قرآن آشنا شده اند، مهم ترين افتخارشان شاگردي حاج آقاست.

در تکيه حاج آقا کفعمي، قرآن آموز براي فراگيري قرآن پولي نمي دهد و استاد هم براي تعليم و تدريس قرآن پولي نمي گيرد؛ فقط براي خرج و مخارج خود تکيه، هر 3 ماه يک بار شهريه ناچيزي (300 تا 500 تومان) دريافت مي شود که آن هم اختياري است. حاج آقا از حقوق بازنشستگي خود مبلغي را به مکتب اختصاص داده و امور مکتب با همين پول ها و کمک هاي خود شاگردان مي چرخد.

مکتب القرآن؛ تا اکنون

در طول تابستان، هر روز، در ايام سال، شب و روز، حتي جمعه ها و در ماه رمضان، هر شب در تکيه به روي علاقه مندان به قرآن باز است. بچه ها ابتدا روخواني و روانخواني قرآن را ياد مي گيرند و سپس وارد کلاس تجويد مي شوند. پس از اينکه تجويدشان به سطح مطلوبي رسيد و در قرائت قرآن در روايت حفض از عاصم متبحر شدند، آنهايي که علاقه و استعدادش را دارند به کلاس هاي صوت و لحن مي روند و بقيه هم همراه با همان صوت و لحني ها در کلاس اختلاف قرائات، نحوه قرائت قرآن به روايت کساني چون ورش، حمزه، کسايي و ديگر قاريان را فرا مي گيرند.

فضاي تکيه با اينکه بسيار کم است اما کلاس ها به صورت منظم و گاه همزمان تشکيل مي شود؛ هر کلاس در يک گوشه از مکتب مثل حوزه، سيستم آموزشي مکتب هم مانند حوزه است. شاگردان برتري که به سطوح بالاتر مي رسند، استاد کلاس هاي سطوح پايين تر مي شوند و دروسي را که قبلاً خوانده اند به شاگردان جديد ياد مي دهند. شب هاي جمعه هم استاد و شاگرد در کنار هم در محضر حاج آقا مي نشينند و علاوه بر شنيدن تلاوت قرآن توسط حاضران به صحبت هاي تفسيري و اخلاقي حاج آقا گوش مي دهند. کلاس تفسير هم عصرهاي جمعه توسط استادان تفسير قرآن در تکيه برگزار مي شود.

از بهترين قاريان استان تا نوجواناني که به تازگي با قرآن آشنا شده اند، مهم ترين افتخارشان شاگردي حاج آقاست.

حاج آقا چند ماهي است که ديگر خانه نشين شده و به علت کهولت سن نمي تواند از خانه بيرون بيايد. البته او از اين وضع ناراحت نيست و مي گويد: «خدا خودش عالم است که اگر من سالم بودم، در خانه نمي ماندم. نگران تکيه هم نيستم. الحمدالله بچه ها خودشان تکيه را مي گردانند.

حاج آقا کفعمي با آنکه در روزگار پيري است اما تاکيد دارد: «من اگر يک بار ديگرهم به اين دنيا بيايم، قرآن را ياد مي گيرم و به ديگران ياد مي دهم. همين براي من بس است.»

نوشته ي: مجتبي شکوري


تنظيم براي تبيان: ابوالقاسم شکوري

UserName