• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 4119
 • دوشنبه 1388/7/20
 • تاريخ :

 گذرگاهي عجيب

گذرگاه

آسيب‏شناسي شخصيت جوان، بحث بسيار پر دامنه و مهمي است که حتي از شناخت اصل سرمايه‏ي وجود که همان مدت عمر انسان در اين دنياست چيزي کم ندارد؛ به طوري که اگر قدر نعمت جواني را ندانيم و خوب از آن استفاده نکنيم، تبديل به نقمت مي‏شود. عموم انسان‏ها در هر سن و سالي که باشند هميشه در معرض آفت‏ها و آسيب‏هاي  گوناگون قرار دارند؛ اما در اين ميان ميزان آسيب‏پذيري جوان بيشتر است. دنيا گذرگاه عجيبي است و ما که ناخواسته در اين دنيا حضور پيدا کرده‏ايم، خوب است بدانيم که نه آمدن‏مان به اين جهان دست خودمان بوده است و نه رفتنمان. پيدايش ما در اين دنيا گذرگاهي  بين عدم و وجود جاودانه است. مدت عمر ما در اين دنيا براساس فلسفه‏ي آفرينش، پيمودن مسير رشد و کمال با اراده و اختيار براي رسيدن به ارتقاي روحي و سعادت هميشگي بوده است. بايد بدانيم که چگونه با عزم و اراده از اين گذرگاه سخت عبور کنيم تا پيمودن راه، پيوسته با سلامتي و سعادت‏مندي همراه باشد. در اين ميان، آگاهي ضروري است، زيرا آفت‏هاي گوناگون و تيرهاي بلا از هر سو ما را نشانه گرفته‏اند؛ البته آشنايي با اين مسائل نبايد جوان را مايوس يا دل زده کند، بلکه بايد او را با نشاط، هوشيار و بيدار نگه دارد؛ چه اينکه در اين دنياي زيبا و رنگارنگ و دل‏فريب، همه چيز به هم پيوسته و با يکديگر آميخته است. شما در جايگاه يک جوان، در حقيقت مشغول تجارت و دادو ستد در اين دنيا هستيد؛ بنابراين چه خوب است مواظب آنچه مي‏دهيد و مي‏گيريد باشيد؛ ببينيد در آخر کار چه به دست مي‏آوريد و چه چيزي از دست مي‏دهيد! سود مي‏کنيد يا زيان مي‏ببينيد؟ توجه داشته باشيد که در مقابل جواني‏اي که مي‏‏دهيد، چه مي‏گيريد.

بلاها و گرفتاري‏ها در زندگي براي آزمايش و رشد و تعالي انسان است؛ چه اين که اگر انسان در خود آمادگي لازم براي دست و پنجه نرم کردن و مقابله با سختي‏ها و استقامت و تحمل در برابر آنها را به وجود آورد، در زندگي، سرافراز و پيروز و سعادتمند خواهد گشت و سختي‏ها و دشواري‏ها براي او نردبان ترقي و تکامل  و موجب تعالي روحي وي خواهند شد؛

مهم‏ترين دوران زندگي

جواني، درخشان‏ترين دوران زندگي هر انساني است؛ در عين حال اين دوران آفت‏هاي خاص خودش را دارد که بسيار هم ويران‏گر است و بازتاب و آثارش بسيار گسترده‏تر و شکننده‏تر از دوره‏هاي بعدي است؛ بنابراين جوان بايد اين مسئله و ديگر رخدادهاي پيراموني آن را خوب بشناسد. اميرمومنان علي (ع) خطاب به جوان، تعبيرهاي مهم و ظريفي دارند که بسيار با اهميت است. حضرت در نامه‏ي 31نهج‏البلاغه دوره‏ي جواني و موقعيت جوان را با سه جمله توصيف مي‏فرمايند:  1- در تيررس حوادث و گرفتاري‏ها هستي؛ 2- هدف بيماري‏ها و امراض گوناگون واقع مي‏شوي؛ 3- در معرض آسيب‏ها و آماج بلاها قرار مي گيري. به بياني، هر سه تعبير مي‏خواهد موقعيت جوان را نسبت به اين آفت‏ها و آسيب‏ها- که براي هر کسي ممکن است پديد آيد- روشن سازد و او را به فکر وا دارد تا با چاره انديشي و ژرف‏نگري خود با مسائل و رويدادهاي زندگي، عادي و سطحي برخورد نکند.

رهايي

پرهيز از بي‏توجهي

انسان در زندگي نبايد بي‏خيال و در برابر  محيط اطراف خود بي‏توجه باشد؛ بايد روي کارها و انتخاب‏ها و تصميم‏هايش خوب بينديشد و با مسائل، عادي برخورد نکند و از اين مسئله که همواره شخصيت او در زندگي در معرض تهديدها و آسيب‏هاي گوناگون قرار دارد، غافل نباشد، زيرا در اين صورت آفت‏ها او را احاطه خواهند کرد و با در هم شکستن او، زمينه‏ي سقوطش را نزديک مي‏کنند.

سلامتي  روان

 طبيب روح، توصيه‏هايي براي پيش‏گيري و جلوگيري از آسيب‏هاي رواني دارد که اگر آنها را مراعات کنيم، از نظر روحي و رواني سالم و متعادل خواهيم بود. آنها سفارش کرده‏اند در مکان‏ها و فضاهاي آلوده‏ي صوتي و تصويري و جاهايي که به ميکروب گناه آغشته است، رفت و آمد نکنيم و با افراد آلوده دامن، همنشيني نکنيم. سفارش کرده‏‏اند زبان‏مان به ناسزا، غيبت و دروغ آلوده نشود. چشمان‏مان به نظر بازي و نگاه به نامحرم و حرام نيالايد. گوش‏مان به صداي حرام عادت نکند. دستمان به طرف ناپاکي‏ها دراز نشود. شکم‏‏مان به لقمه حرام آلوده نشود و ...

زندگي و موانع

زندگي مانند ميداني است که درون و پيرامون آن پر از مين‏هاي کوچک و بزرگ است، عبور از اين ميدان مين، آداب و مقررات خاص خود را دارد که بايد آنها را ياد گرفت. هر کس اين مقررات را رعايت نکند خواه ناخواه با اين مين‏ها برخورد مي‏کند و طبيعتاً، بخشي از وجودش آسيب مي‏بيند. بنابراين ضمن آن که بايد تقوا پيشه کرد و احتياط  نمود، بايد نوع مين‏ها را شناسايي کرد و ابزار و وسايلي که باعث خنثي شدن مين‏ها مي‏شود با خود برداشت و با آگاهي کامل و درست، گام برداشت تا باعث نابودي خود و ديگران نشويم.

مقابله با نفس

دشمن کجاست؟

محيط زندگي پر از خطر است و دشمن در همه جا ايستاده و از همه جا حمله‏ور مي‏شود: بايد دشمن را شناخت و با عزمي راسخ به مقابله و مبارزه با آن پرداخت و با احتياط در زندگي گام برداشت تا با آگاهي و تفکر و تدبير و به کارگيري درست ابزار و وسايل بتوانيم معبري براي عبور باز کنيم و از بين مين‏هايي که پيرامون‏مان کار گذاشته‏اند به سلامتي عبور کنيم و از آفات دشمن در امان بمانيم. اين‏جاست که بايد کاملاً تمرکز نماييم و حواس‏مان را جمع کنيم؛ چه اينکه دشمن ما سرسخت و قسم خورده است و آگاهانه درصدد حمله به ماست و هر روز با ما سرو کار دارد و ما را در مورد هدف قرار مي‏دهد؛ به نحوي که او ما را مي‏بيند و ما او را نمي‏بينيم. دشمنان شما به دو دسته‏ي بزرگ تقسيم مي‏شوند: داخلي و خارجي؛ دشمن داخلي، نفس‏اماره‏ي شماست که هميشه آماده است شما را به بدي امر کند و حتي دشمن خارجي هم به کمک آن نفوذ پيدا مي‏کند.

جواني دوره‏ي سخت و در عين حال شيريني است سعي کنيد اين دوره را با تلاش به سرانجام برسانيد و اجازه ندهيد اين شيريني به کامتان  تلخ شود.

 

شاهد جوان

تنظيم براي تبيان: کهتري

 

مقالات مرتبط

ممنوعيت براي هميشه

قدم زدن در روزگار نوجواني

خود را بغير از بهشت نفروشيد

مطمئن باش قابل کنترله

پشت مانيتور ، عاشق نشويد!

حتي نزديک نشويد

سبز ترين فصل زندگي

قدر خودتون رو بدونيد

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
مخالفان خویشتن داری، بخوانند!

مخالفان خویشتن داری، بخوانند!

در مقالاتی که تحت عنوان خویشتنداری در بخش خانواده مطرح کردیم بعضی از جوانان عزیز بر این عقیده بودند که بی فایده است و نتیجه بخش نیست و نمی توان تا زمان ازدواج خویشتن دار بود . اما در این مقاله شاهد مثالی از دنیای غرب که سال ها تجربه ی آزادی و ارضای بدون م
صبر کنید، خدا خودش وعده داده

صبر کنید، خدا خودش وعده داده

كم پيش مي آيد كه خداوند بخواهد ضمانت چيزي را بر عهده بگيرد و وقتي هم چيزي را ضامن شود به نيكويي تمام آن را برآورده مي كند .« وليستعفف الذين لايجدون نكاحا حتي يغنيهم الله من فضله »
خویشتن داری در اوج غریزه

خویشتن داری در اوج غریزه

دانشمندان، يکى از عوامل موفّقيت را برخوردارى از توان «انتظار کشيدن» دانسته‏اند و بر اين باورند که بدون اين عامل، نمى‏توان يک زندگى کامياب را رقم زد. افرادى که توان انتظار کشيدن ندارند و نمى‏توانند صبر کنند، کسانى هستند که هم لذّت‏هاى آنى و فورى را طلب مى‏
UserName