• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • چهارشنبه 1388/07/15
  • تاريخ :

رقابت شانه به شانه

انیمیشن

 فیلم‌های انیمیشن همچنان مورد پسند انبوه تماشاگران سینما هستند و بینندگان عادی با استقبال از آنها، باعث می شوند تا این فیلم‌ها هر روز كه می‌گذرد موفقیت مالی بیشتری كسب كنند.

در این بین، 2 انیمیشن كامپیوتری«بالا» محصول مشترك كمپانی والت دیزنی و شركت كامپیوتری پیكسار و «عصریخبندان: ظهور دایناسورها» محصول كمپانی فوكس قرن بیستم، كارهایی هستند كه بیشترین موفقیت را در سطح بین‌المللی داشته‌اند.

به گزارش همشهری ، «بالا» كه حدود 4هفته است نمایش بین‌المللی آن شروع شده، هفته قبل صدرنشین جدول هفتگی نمایش درسطح بین‌المللی شد. این فیلم كه فقط در 23كشور جهان روی پرده رفته، تا به حال 220 میلیون دلار فروش كرده است. این موفقیت در شرایطی نصیب این انیمیشن می‌شود كه طی هفته‌های آینده قرار است حدود 50كشور دیگر جهان هم آن را اكران عمومی كنند. به این ترتیب، موفقیت مالی «بالا» در سطح بین‌المللی ادامه خواهد داشت.

تهیه‌كنندگان فیلم عقیده دارند «بالا» می‌تواند ركورد 525 میلیون دلاری فروش «در جست‌وجوی نیمو» را بشكند و لقب پرفروش‌ترین انیمیشن كامپیوتری والت دیزنی و پیكسار را در سطح بین‌المللی بگیرد. 2 انیمیشن موفق بعدی این دو در سطح بین‌المللی، «راتاتویی» (410میلیون) و «خانواده اینكر دیبل‌ها» (362میلیون) هستند. «بالا» كه نمایش موفق بین‌المللی خود را تازه شروع كرده است، قبل از این فروش بالایی در آمریكای شمالی داشته است.

فروش بین‌المللی 678 میلیون دلاری فیلم،  تعجب و حیرت همگان را برانگیخته است و تحلیل‌گران اقتصادی سینما پیش‌بینی می‌كنند كه فروش كلی بین‌المللی آن به مرز 700میلیون دلار برسد.

استقبال تماشاگران آمریكایی و كانادایی فروش آن را در اواسط فصل تابستان به 315 میلیون دلار رساند. با این رقم فروش «بالا»، لقب موفق‌ترین اثر انیمیشن سینما در سال 2009 را به خود اختصاص داد.سومین قسمت «عصریخبندان» اگرچه در آمریكای شمالی حدود 190میلیون دلار فروش كرد‌ ولی موفقیت بین‌المللی خیره كننده و ویژه‌ای داشته است.

فروش بین‌المللی 678 میلیون دلاری فیلم،  تعجب و حیرت همگان را برانگیخته است و تحلیل‌گران اقتصادی سینما پیش‌بینی می‌كنند كه فروش كلی بین‌المللی آن به مرز 700میلیون دلار برسد. فروش این فیلم در چند كشور و از جمله روسیه عالی بوده و در جایی مثل ایتالیا ، با یك فروش 40میلیون دلاری لقب موفق‌ترین انیمیشن تاریخ سینمای این كشور را از آن خود كرده است.

كمپانی فوكس قرن بیستم براساس سیاست جدید استودیوهای فیلمسازی، محصولات خود را به صورت همزمان در آمریكای شمالی و دیگر كشورهای جهان اكران عمومی می‌كند، به همین دلیل، «عصریخبندان 3» كه اواسط تابستان اكران عمومی شد، توانسته به چنین رقم بالای فروشی دست پیدا كند. اما كمپانی والت دیزنی هنوز هم مثل دوران گذشته نخست محصولات خود را در آمریكای شمالی به نمایش عمومی می‌گذارد و پس از پایان زمان نمایش آن در این قاره آن را به مرور در كشورهای دیگر جهان روانه پرده سینماها می‌كند.

به همین دلیل، محاسبه فروش كلی محصولات این كمپانی بلافاصله صورت نمی‌گیرد و نیازمند گذشت زمان است. موفقیت كلان جهانی «بالا» و «عصریخبندان3» در شرایطی نصیب سازندگان آنها می‌شود كه اهل فن عقیده دارند این دو فیلم رقبای اصلی دریافت جایزه اسكار بهترین فیلم انیمیشن سال خواهند بود.

تنظیم برای تبیان : مسعود عجمی

 

مسابقه ...

امتياز این سوال :
UserName