• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • چهارشنبه 1388/07/15
  • تاريخ :

 صد ميليون تماشاگر در سينماي ايران

شمقدري

شمقدري: سينماي ايران بايد ساليانه 100 ميليون تماشاگر داشته باشد

مراسم توديع محمدرضا جعفري جلوه و معارفه جواد شمقدري معاون سينمايي وزير ارشاد صبح امروز دوشنبه با حضور دکتر سيدمحمد حسيني در سالن سينماي وزارت ارشاد برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر، در جلسه معارفه معاونان سينمايي و حقوقي و پارلماني وزير ارشاد و مدير کل حراست وزارت ارشاد چهره‌هايي چون مجيد جوزاني، محمود اربابي، عليرضا رضاداد، مجيد رجبي فروتن، ابراهيم داروغه‌زاده، مجيد مسچي، ابراهيم اصغري، هوشنگ توکلي، عليرضا سجادپور، محمد آفريده، ناصر باکيده، محمدمهدي عسگرپور و... حضور داشتند.

در ابتداي اين مراسم، جعفري جلوه معاون سينمايي پيشين گفت: خدا را سپاس مي گويم که به ما فرصت خدمت داد تا در عرصه پيچيده فرهنگ ايران و اسلام سکاندار کشتي سينما در اين درياي پرامواج باشيم. خدا را سپاس مي‌گويم براي درک نياز درست سينمايي که باعث رونق اقتصادي اين هنر صنعت شد و ما را از اقدامات سبکسرانه بازداشت و به راه سختکوشي کشاند.

وي در ادامه افزود: خدا را سپاس که نعمت‌هاي بسياري چون آثار کوتاه، مستند، انيميشن و نمايش خانگي به بار نشست. در همين راستا انديشه، طرح و برنامه احياي سينما و آشتي مخاطب با اين هنر را باعث شد و فيلم خوب، سالن استاندارد و اکران خوب به قدر مطلوب براي مخاطبين به وجود آمد.

مراسم توديع محمدرضا جعفري جلوه و معارفه جواد شمقدري معاون سينمايي وزير ارشاد صبح امروز دوشنبه با حضور دکتر سيدمحمد حسيني در سالن سينماي وزارت ارشاد برگزار شد.

جعفري جلوه ادامه داد: کوشيديم اينگونه باشيم و آنجا که چنين نبوده عذر مي‌خواهيم. بايد سپاسگزار عزيزاني باشيم که اسباب اين همه را فراهم کردند از صفار هرندي که دعوت و استقامت ايشان باعث حضور ما شد. از جمع ياران، همکاران، مديران و اهالي سينما نيز سپاسگزارم. از وزير دولت دهم که بنده را معاف کردند تشکر مي‌کنم و به جواد شمقدري خير مقدم مي‌گويم.

در ادامه مراسم پس از سخنان شهرام توکلي معاون سابق حقوقي و پارلماني وزير ارشاد، دکتر حسيني از توکلي و جعفري جلوه قدرداني کرد و گفت: همکاران سابق ما در اين وزارتخانه قطعا زحمات زيادي کشيدند و از صميم قلب و جان از آنها تشکر مي‌کنم. مهندس جعفري جلوه در راديو و تلويزيون کارهايي شايسته انجام دادند و براي اين چهار سال نيز بايد از او قدرداني کنيم.

شمقدري

وي ادامه داد: شما چند روز پيش شاهد بوديد که وزاري دولت نهم نظير آقايان صفار هرندي، غلامحسين الهام و... فهرست اموال خود را ارائه کردند و متوجه شديم در اين چند سال چيزي بر آن افزوده نشده است. هميشه سايه سنگيني بر جلسات توديع و معارفه حاکم است، اما اينجا امروز جلسه خوبي در حال برگزاري است.

وزير ارشاد گفت: جعفري جلوه با نجابت و اصالت خدماتي قابل توجه در بازسازي سينماها انجام داد که کمک زيادي به اقتصاد سينما کرد. در ديگر زمينه‌ها حتي توليد فيلم شاهد اتفاق‌هايي خوب بوديم. آقاي عظيمي که اکنون معاون حقوقي و پارلماني وزير ارشاد است دو دوره نماينده مجلس بود و در صدا و سيما و آموزش و پرورش نيز کار مي‌کرد.

حسيني با اشاره به برنامه‌هاي حوزه سينما در چهار سال آينده گفت: ارتقاي جايگاه سينماي ملي با افزايش توليد و زيرساخت‌هاي فني توسعه سينما که البته اين حرکت آغاز شده، توجه به سينماي دفاع مقدس، تربيت نيروي انساني متعهد، حمايت از برگزاري جشنواره‌ها و نمايشگاهها، حمايت از ساخت شهرک سينمايي با همکاري صدا و سيما و... در برنامه‌هاي  آينده ما قرار دارد.

کوشيديم اينگونه باشيم و آنجا که چنين نبوده عذر مي‌خواهيم. بايد سپاسگزار عزيزاني باشيم که اسباب اين همه را فراهم کردند از صفار هرندي که دعوت و استقامت ايشان باعث حضور ما شد. از جمع ياران، همکاران، مديران و اهالي سينما نيز سپاسگزارم. از وزير دولت دهم که بنده را معاف کردند تشکر مي‌کنم و به جواد شمقدري خير مقدم مي‌گويم.

وي افزود: ديروز در خمين همايشي درباره امام راحل (ره) برگزار شد که دوستان در آن مراسم درخواست کردند براي ارائه افکار امام (ره) سينما اقدام‌هايي انجام شود. اميدوارم همکاران و خانواده سينما در اين راه همکاري کنند و از تجربيات معاونين قبلي نيز استفاده کنيم. بايد براي رسيدن به اهدافمان سرعت بيشتري داشته باشيم و به شايعه‌ها توجه نکنيم.

در ادامه اين مراسم شمقدري معاون جديد سينمايي وزير ارشاد در سخناني گفت: من از جمعيتي هستم که سال 59 دانشگاه را رها کرديم و به ضرورت وارد سينما شديم. اگر امروز در اين منصب قرار داريم به خاطر نفس گرم شهدا است که به آنها وامداريم. اين فرصت امانتي بيش نيست و اين يک امتحان سخت است.

وي ادامه داد: سينما در واقع مجموعه هنر، صنعت، تجارت، تفريح و رسانه است. در کشوري اروپايي با جمعيت به اندازه ايران در سال 180 ميليون نفر به سينما مي‌روند. در حالي که ايران با جمعيت 70 ميليوني تنها 20 ميليون سينمارو دارد. ما با اين امکانات مي‌توانيم در يکسال 100 ميلون نفر را به سينما بکشانيم تا گردش مالي ايجاد شود.

شمقدري خاطرنشان کرد: امروز 80 درصد بار مالي بر دوش دولت است. با وجود تلاش‌هاي مسئولان ما با چالش کاهش مخاطب مواجهيم که بايد براي اين موضوع فکري شود. مقام معظم رهبري در سخنان اخير خود عنوان کردند ما بايد الگوي پيشرفت و عدالت ايراني اسلامي ارائه دهيم. اين نياز در حوزه فرهنگ به ويژه سينما بيشتر احساس مي‌شود.

معاون سينمايي وزير ارشاد گفت: امروز ما شاهديم دشمن در مبارزه به شبيخون فرهنگي رسيده و در اين جنگ نرم سينما بايد جايگاه خود را پيدا کند. اين مسئوليت سنگين بر عهده فيلمسازان است. اميدوارم بتوانيم با ياري نمايندگان مجلس و بزرگان نگاه باز را در سينما ارائه کنيم.

تنظيم براي تبيان : مسعود عجمي

UserName