• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • سه شنبه 1388/07/14
  • تاريخ :

آینده اقتصادی جهان

رئیس بانک جهانی اعلام کرد که قدرت اقتصادی آمریکا رو به افول است.

زوئلیک

به گزارش الف از آی.ام.اف، رابرت زوئلیک رئیس بانک جهانی گفت: یکی از میراث های بحران مالی در جهان ممکن است تایید تغییر قطب قدرت اقتصادی در جهان بوده باشد.

وی افزود: آمریکا بزرگترین قدرت اقتصادی در جهان، تقریبا دو سال است که در رکود اقتصادی قرار دارد در حالی که اقتصادهای نوظهوری همچون چین و برزیل طی این مدت با رشد چشمگیری مواجه بوده اند. این امر باعث تعادل دوباره طولانی مدت اقتصاد جهان خواهد شد.

رئیس بانک جهانی همچنین خاطر نشان کرد که اقتصاد چند قطبی که کمتر بر مصرف کنندگان آمریکایی متکی باشد، یک اقتصاد جهانی با ثبات تر خواهد بود.

رابرت زوئلیک این اظهارات را در نشست بانک جهانی و صندوق بین المللی پول در ترکیه اعلام کرد.

در این نشست وزرای دارایی گروه "جی هفت" نیز حضور داشتند. گروه جی هفت معتقد است که اقتصاد جهان در حال بهبود است اما از آنجایی که چشم انداز رشد اقتصادی هنوز هم متزلزل و شرایط بازار کار هنوز هم بهبود نیافته، فعلا نمی توان از این شرایط رضایت داشت. این در حالی است که نرخ بیکاری در جهان از جمله آمریکا بسیار بالاست به طوریکه نرخ بیکاری در آمریکا هم اکنون 9.8 درصد (بالاترین آمار طی 26 سال گذشته) بوده است.

وزرای جی هفت همچنین توافق کردند تا زمانیکه موضوع بهبودی شرایط اقتصادی تثبیت نشده از طرحهای محرک مالی خود استفاده کنند.

در همین حال تیموتی گیتنر وزیر خزانه داری آمریکا اعلام کرد که اقتصاد آمریکا به طور چشمگیری بهبود یافته است اما شرایط برای یک بهبودی تثبیت شده هنوز ایجاد نشده است. گینتر تصریح کرد که دنیا "زودتر و قوی تر" از آنچه که انتظار می رفت در حال رهایی از بحران اقتصادی است.

رابرت زوئلیک رئیس بانک جهانی گفت: یکی از میراث های بحران مالی در جهان ممکن است تایید تغییر قطب قدرت اقتصادی در جهان بوده باشد

بانک جهانی نیز در گزارشی هشدار داد که اقتصاد جهانی در شرایط بی ثباتی قرار دارد و 2010 سال بسیار بی ثبات از نظر اقتصادی خواهد بود.

صندوق بین المللی پول در حالی نرخ رشد سال آینده برای اکثر کشورهای پیشرفته و در حال توسعه را پیش بینی کرده که کارشناسان هشدار داده اند نرخ بیکاری در جهان افزایش خواهد یافت.

رابرت زوئلیک نیز معتقد است که جهان توانسته بحران مالی را پشت سر بگذارد اما هنوز بسیار زود است که در این راستا اعلام پیروزی کند. وی با اشاره به خطر افزایش تورم در کشورهای آسیایی گفت: 2009 سالی سخت و 2010 نیز از نظر اقتصادی سالی همراه با بی ثباتی و ناپایداری خواهد بود. انتظار داریم که نرخ بیکاری ادامه یابد و زمانیکه نرخ بیکاری افزایش یابد، کشورهایی که نتوانند خود را نجات بدهند با چالشهای جدی روبرو خواهند شد.

دومینیک اشترائوس کان مدیر کل صندوق بین المللی پول نیز هشدار که نرخ بیکاری در حال افزایش است.

وی گفت: ما هنوز هم نگران افزایش نرخ بیکاری هستیم بطوریکه افزایش نرخ بیکاری سایه بزرگی بر اقتصاد جهان گسترانیده است.

براساس جدیدترین آمار نرخ بیکاری در "منطقه یورو" 9.6 درصد است. افزایش نرخ بیکاری حتی ارشدترین مقامات جهان را نیز نگران کرده است به طوریکه جو بایدن معاون رئیس جمهور آمریکا نیز اعلام کرده که نرخ بالای بیکاری در آمریکا نگران کننده است.

اوباما

وی گفت: اخبار ناخوشایندی از نرخ بیکاری می شنویم اما به رغم وجود این آمار شرایط اقتصادی آمریکا رو به بهبود است. در راستای اشتغال زایی نیز تلاشهای مفیدی انجام شده است.

در حالی که برخی کارشناسان از بهبودی شرایط اقتصادی سخن به میان می آورند اما برخی از اقتصاددانان نیز معتقدند که با توجه به عوامل مختلف ازجمله افزایش نرخ بیکاری و بی ثباتی اکثر اقتصادهای دنیا می توان بار دیگر شاهد رکود اقتصادی در سال 2010 در جهان بود.

اشترائوس کان نیز در این رابطه گفت: اگر دولتهای مهم شروع به کنار گذاشتن زودتر از موعد بسته محرک مالی خود کنند، خطر ایجاد رکود اقتصادی در سال 2010 وجود دارد.

همچنین رابرت زوئلیک در ادامه اعلام کرد که اگر روند فعلی وام دهی به کشورهای در حال توسعه ادامه یابد، موسسات مبارزه با فقر در جهان ممکن است تا اواسط سال آینده با کسری بودجه روبرو شوند.

وی همچنین هشدار داد که اگر نرخ بهره پایین در اقتصادهای شرق آسیا ادامه یابد، این اقتصادها ممکن است با خطر تورم روبرو شوند.

براساس جدیدترین آمار نرخ بیکاری در "منطقه یورو" 9.6 درصد است. افزایش نرخ بیکاری حتی ارشدترین مقامات جهان را نیز نگران کرده است به طوریکه جو بایدن معاون رئیس جمهور آمریکا نیز اعلام کرده که نرخ بالای بیکاری در آمریکا نگران کننده است

زوئلیک گفت: اگر به شرایط اقتصادهای شرق آسیا نگاهی بیندازید، ممکن است نشانه هایی از روند بهبودی سریعتر شرایط اقتصادی مشاهده کنید اما خطر تورم نیز در این اقتصادها وجود دارد.

مقامات بانک جهانی و صندوق بین المللی پول همچنین اعلام کردند که با توجه به آغاز شرایط بهبودی اقتصادی در اکثر کشورها، این خطر وجود دارد که سیاست گزاران بین المللی  دیگر به فکر همکاریهای جهانی برای پیشگیری از بروز بحران دیگر در دنیا نباشند.

این مقامات هشدار دادند: با توجه به شرایط نسبتا آرام اقتصاد دنیا و روی آوردن  مقامات اقتصادی و تجاری به فعالیتهای روزمره پیشین خود، متقاعد کردن آنها برای افزایش همکاریهای جهانی و حل و فصل چالشهای اقتصادی جهان بسیار سخت تر خواهد بود. بنابراین کشورهای جهان باید در این شرایط نسبتا باثبات در راستای تدوین و تنظیم راهکارهای جامع و پایدار برای حل و فصل چالشهای اقتصادی و مالی جهان گام بردارند.

اشترائوس کان نیز در این رابطه اظهار داشت: نگرانی من این است که مقامات اقتصادی جهان با توجه به آغاز شرایط بهبودی اقتصاد جهان، دیگر به موضوع همکاریهای بین المللی فکر نکنند و بار دیگر اقتصاد جهان را به حال خود رها کنند.

تنظیم برای تبیان: سعید آقازاده

مسابقه ...

امتياز این سوال :
UserName