• تعداد بازديد :
  • سه شنبه 1388/07/14
  • تاريخ :

زبان مادر شوهر  ، ناشناخته اما خوردنی!! 

کاکتوس

کاکتوس گیاهی است که وجود آن در بیابان تعریف می شود. این گیاه دارای قابلیت منحصر به فرد ذخیره آب در خود است . بسیاری از حیواناتی که در بیابان زندگی می کنند آب مورد نیاز خود را ازکاکتوس می گیرند.کاکتوس ها، در طوفان های تاگهانی آب ذخیره کرده و آب ذخیره شده را طی ماهای خشک سال به مصرف می رسانند .امروزه به کاکتوس تنها به یک گیاه در بیابان نگاه نمی کنند بلکه در خانه به عنوان یک گیاه زینتی  و از میوه ان هم استفاده زیادی می شود .

امروزه به کاکتوس تنها به یک گیاه در بیابان نگاه نمی کنند بلکه در خانه به عنوان یک گیاه زینتی  و از میوه آن هم استفاده زیادی می شود

شکل ظاهری کاکتوس

بسته به اینکه کاکتوس برای کدام گونه و زیر گونه باشد دارای ظاهری متفاوت است اما در کل می توان گفت که :

کاکتوس

1) برگ: برگهای گیاه کاکتوس همان خارهای ریزی هستند که روی سطح کاکتوس را پوشانده است. 

2) گل : گل های کاکتوس معمولا بزرگ هستند وبه رنگهای زرد و سفید وارغوانی سایه دار دیده می شوند.گرده افشانی گلهای آن در طبیعت توسط خفاش ها صورت می گیرد .شکوفه کاکتوس به ساگورا معروف است.کاکتوس ها در بهار شکوفه می دهد.این شکوفه ها به نور آفتاب حساس هستند و حتی گاهی وجود آن بر روی گیاه بیش از چندین ساعت تجاوز نمی کند. 

3) ریشه :کاکتوس ها ریشه های عمیقی دارندکه همین امر به جذب آب، توسط آنها از عمق زمین کمک می کند .

4) ساقه :ساقه کاکتوس ها شبکه مانند است و به عنوان منبع ذخیره اب در انها کمک می کند .

کاکتوس ها ریشه های عمیقی دارندکه همین امر به جذب آب، توسط آنها از عمق زمین کمک می کند
کاکتوس

 

شرایط نگه داری کاکتوس

کاکتوس گیاهی است که به میزان آب حساس است و آبیاری آن باید به طور منظم و بسته به فصل های

کاکتوس

 مختلف سال  باشد .آبیاری کاکتوس به نوع خاک گلدان و دما بستگی دارد . در آبیاری کاکتوس گلدانی که کاکتوس در آن قرار می گیرد متفاوت است .

 کاکتوس ها با گلدانی 7-10 سانتی متری 4-6 روز، یکبار آبیاری می خواهدو کاکتوس هایی با گلدانی 15 سانتی متر هفته ای یکبار آب می خواهد .گلدان های پلاستیکی آب بیشتری نسبت به گلدان های سرامیکی آب بیشتری در خود نگه می دارد.به دو صورت می توان به کاکتوس آب داد .اب را درون گلدان ریخته و یا گلدان را به مدت 10-15 دقیقه درون ظرفی پر آب قراردهیم  نباید بگذاریم خاک گلدان کاکتوس خیلی خشک شود و بعد گلدان را آبیاری کنیم چون در این صورت ریشه آسیب می بیند . هنگام آبیاری نباید روی گیاه آب بپاشیم و آب را روی خاک گلدان بریزیم. بهترین محل برای نگهداری کاکتوس در خانه  آشپزخانه است .ترکیب خاک کاکتوس شن رس و سنگریزه است .

تکثیر کاکتوس

کاکتوس به دو صورت تکثیرمی شود.

1) جنسی:این نوع تکثیر برای کاکتوس هایی است که قوه نامیه بسیار بالای دارند.

2) غیر جنسی: این روش از طریق قلمه زدن کاکتوس صورت می گیرد .

کاکتوس

این میوه برای بیماران کبدی مفید است و باعث تقویت دستگاه گوارش می شود

میوه کاکتوس

این میوه میوه ای بسیار خوشمزه و  تیغ دار است که درون آن پر از هسته، اما مقوی است ، مراکش

کاکتوس

بزرگترین کشور صادر کننده این میوه در دنیا است .این میوه برای بیماران کبدی مفید است و باعث تقویت دستگاه گوارش می شود . مصرف این میوه قبل از وعده غذایی اصلی توصیه می شود. سوریه و لبنان از کشور هایی هستند که این میوه را پرورش می دهند عربها به این میوه صباره می گویند اما مردم سوریه به آن زبان مادر شوهر گویند .

 

  

نوشته شده توسط  مهندس حمیده آقامیری 

مسابقه ...

امتياز این سوال :
UserName