• تعداد بازديد :
  • يکشنبه 1382/11/26
  • تاريخ :

اخبار ادبی وهنری 26 بهمن ماه 1382

اولین پوسترهای ایرانی در موزه جهان نما به نمایش درمی آید

پوستر از اولین پوسترهای تاریخ گرافیك ایران تا امروز، با موضوع فرهنگ ایرانی از 25 بهمن ماه، در موزه جهان نمای مجموعه تاریخی – فرهنگی نیاوران به نمایش درمی آید.

به گزارش «میراث خبر»، این نمایشگاه در حاشیه هشتمین دو سالانه جهانی پوستر تهران برگزار می شود و دارای موضوعات و یا طراحی هایی نشات گرفته از فرهنگ و هنر ایرانی است. مسئول برگزاری این نمایشگاه كه خود طراح و گرافیست است و علاقه ای به ذكر نامش ندارد، و پوسترهای قدیمی را جزو سرمایه های ملی و میراث فرهنگی دانست و افزود: «متأسفانه طی سال های اخیر، گرافیك مورد بی توجهی مسئولان فرهنگی قرار گرفته غافل از این كه، این بخش از هنر نیز زمینه ساز حركتی است كه در آینده به بخش مهمی از تاریخ هنر ایران تبدیل خواهد شد.»

این پوسترها با توجه به برخورداری از ویژگی های ایرانی از میان مجموعه خصوصی گرافیست هایی چون مرتضی ممیز، عباس سارنگ و ... جمع آوری شده است و در میان آنها آثار اولین گرافیست های ایرانی به چشم می خورد.

مسئول برگزاری نمایشگاه، پوسترهای موجود در نمایشگاه پوسترهای ایرانی را این گونه توصیف می كند: «سعی كردم پوسترهایی كه به نوعی ارزش های فرهنگی ایران را به تصویر كشیده اند، در كنار هم جمع آوری كنم. در این پوسترها روح ایرانی با گرافیك گره خورده است.»

UserName