• تعداد بازديد :
  • يکشنبه 1382/11/26
  • تاريخ :

اخبار ادبی وهنری 26 بهمن ماه 1382

برندگان جایزه بهترین عكس خبری انتخاب شدند

جایزه تك عكس خبری مطبوعات جهان به «عطا كناره» اعطا شد.

«عطا كناره» برنده ی جایزه ی تك عكس خبری مسابقه عكاسی خبری مطبوعات جهان شد.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، برندگان مسابقه جهانی عكس مطبوعات سال 2003 به شرح زیر اعلام شد:

جایزه ی بهترین عكس مطبوعات سال جهان به «ژان – مارك بوژو» از خبرگزاری آسوشیتدپرس فرانسه اعطا شده، این عكس یك مرد عراقی را نشان می دهد كه در حال دلداری دادن به پسرش در مركز سربازگیری زندانیان جنگی نجف عراق است.

در بخش تك عكس های خبری جایزه اول به «احمد جداله» عكاس فلسطینی بخش تصاویر خبری رویتر اعطا شد. این عكس حمله به اردوگاه پناهندگان جبالیه را نشان می دهد.

جایزه ی دوم این بخش به «عطا كناره»، عكاس ایرانی خبرگزاری فرانسه اعطا شد، این عكس تصویر پدری را نشان می دهد كه بعد از زلزله ی بم دو پسرش را برای به خاك سپردن می برد.

سومین جایزه ی این بخش به «كانی تاكاهاشی»، عكاس ژاپنی روزنامه ی بوستون هرالد اعطا شد، عكس وی تیراندازی شبه نظام های یك دولت را در جریان جنگ با نیروهای شورشی نشان می دهد.

در بخش مجموعه گزارش های تصویری سه نفر جایزه دریافت كردند.

جایزه اول به «نئول كودو»، عكاس فرانسوی هفته نامه ی نیوزویك برای گرفتن عكسی از لیبریا اعطا شد.

جایزه دوم به «دیوید لسون»، عكاس امریكایی روزنامه دالاس مورنینگ نیوز اعطا شد، عكس وی به جنگ عراق اختصاص دارد و جایزه سوم به «ایلكا یومونن» عكاس فنلاندی هفته نامه ی نیوزویك اعطا شد، این عكس با عنوان سانسور خبری نیویورك سیتی منتشر شده است.

جایزه ی ویژه تك عكس های عمومی نیز به سه نفر تعلق گرفت.

جایزه ی اول این بخش به «جری لامپن» عكاس هلندی تصاویر خبری رویتر اعطا شد، این عكس تصویر زنی را نشان می دهد كه در حال مویه كردن برای شوهرش است.

جایزه دوم این بخش به «موزس سامان»، عكاس اسپانیایی روزنامه ی نیویورك نیوزدی، برای عكس یك مرد زخمی عراقی در بیمارستان اعطا شد و جایزه سوم به «استفان زاكلین»، عكاس امریكایی آژانس محافظت از محیط زیست در تكریت اعطا شد، عكس وی یك مرد زندانی عراقی را در حیاطش نشان می دهد. جایزه ی ویژه بخش مجموعه گزارش های عمومی نیز به سه نفر اعطا شد:

اولین جایزه به «یوری كوزیروف»، عكاس روسی مجله تایم برای عكسی از عراق اعطا شد، دومین جایزه به «كیاویدن هوفر»، عكاس آلمانی هفته نامه ی نیوزویك و گین پیس اعطا شد، این عكس نیز به دیوار حائل سرزمین های اشغالی اختصاص دارد.

سومین جایزه به «داریومیتدری»، عكاس ایتالیایی مجله ی كاتس پیكچر اعطا شد، عنوان این عكس گورهای دست جمعی در عراق است.

جایزه بخش مردم در تك عكس های خبری به عكس های فرانسوی و امریكایی اعطا شد.

«ژان گراروپ»، عكاس دانماركی هم برای ثبت صحنه یی از زمین لرزه بم جایزه گرفت.

UserName