• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • پنج شنبه 1388/07/09
  • تاريخ :

وقتی BBC هم کم می آورد

افتخار آفرینی کشتی ایران در جهان

نایب‏قهرمانی تیم ملی کشتی کشورمان در رقابت‏های قهرمانی جهان 2009 با بازتاب‏های متعددی همراه بود که جالب‏ترین آنها واکنش خبری و تحلیلی مثبت بی بی سی و به طور خاص بخش فارسی این رسانه نسبت به این عنوان تاریخی بود تا آثار و نتایج مثبت یک قهرمانی کم‏سابقه در میادین ورزشی برای مصالح ملی کشورمان مشخص شود.

به گزارش خبرنگار ورزشی تابناک؛ اگرچه برخی مسئولان در ماه‏های اخیر اخیر لزوم مدال‏‏‏آوری در میادین بزرگ و به طور خاص المپیک را زیر سوال برده بودند و صرفاً نفس حضور و تلاش برای کسب موفقیت را برابر با موفقیت خوانده بودند اما قطعاً ایشان نیز خود به خوبی می‏دانند در رقابت‏های اینچنینی که حالتی کنکوری دارد، جایگاه‏ها پراهمیت است که اگر چنین نبود از کجا می‏بایست میزان ظرفیت نمایندگان ملل در میادین مختلف مشخص می‏شد و میان آن دسته اشخاصی که تلش اندک را انجام داده‏اند و دیگران فاصله‏ای می‏افتاد.

لزوم مدال‏‏آوری و کسب سکوی جهانی امری مهم است که در برخی دیدارهای مسئولان یا قهرمانان ورزش کشور با رهبر انقلاب ورد تاکید قرار گرفته و از این حیث فصل‏ الخطابی است که نباید برای نفی آن تلاشی بیهوده داشت و ارزش‏های مدال‏آوری را به واسطه ناکامی نمایندگان ایران زیرسوال برد. افتخارات ورزشی برای هر ملتی و به طور ویژه ملت ایران منافعی غیرقابل انکار دارد که مهم‏ترین آنها بالارفن دست‏های رسانه‏‏های بیگانه در زیرسوال بردن دستاوردهای ملی است.

حمید سوریان

نمود عینی این موضوع با نایب‏‏قهرمانی تاریخی تیم ملی کشتی فرنگی ایران در مسابقات قهرمانی جهان دانمارک مشاهده شد که رسانه‏‏های بین‏المللی برخلاف حتی برخلاف می ضد ایرانی‏شان به اجبار به پوشش این افتخارآفرینی پرداختند و در اتفاقی کم‏سابقه شبکه بی بی سی و به طور خاص بخش فارسی این شبکه در تحلیلی مطول به تجلیل از این قهرمانی پرداخت. بی بی سی با تیتر "معمار قهرمانی تاریخی کشتی فرنگی ایران کیست؟" در تحلیل خود نسبت به سکونشینی فرنگی‏‎کاران کشورمان آورده است:

لزومی به تاکید بر این مسئله نیست که قهرمانی تیم کشتی فرنگی ایران را باید مسئله ای بزرگ تلقی کرد. اما مهمتر از کسب قهرمانی، حفظ و ادامه روندی است که به این قهرمانی منجر شد.

کشتی فرنگی ایران (ورزش کشوری که به سبب مهارت در کشتی آزاد شهرت دارد) در جریان مسابقات قهرمانی جهان در دانمارک به یک مدال طلا و سه مدال برنز دست یافت، تا نه تنها مقامی بالاتر از مقام سومی تیم ملی کشتی آزاد به دست آورد، بلکه برای اولین بار، به عنوان یک تیم، بر روی یکی از سکوهای قهرمانی قرار گیرد.

تردیدی نیست که در روند صعودی کشتی فرنگی پس از مسابقات قهرمانی جهان در سال 2005 که در آن حمید سوریان در قامت جوانی بیست ساله اولین مدال طلای جهانی خود و سومین مدال طلای تاریخ کشتی فرنگی ایران در مسابقات جهانی را کسب کرد، المپیک پکن تاریک ترین دوره بوده است.

چهارمین مدال طلای جهان بر سینه سوریان

حمید سوریان پس از کسب سه مدال پیاپی قهرمانی جهان در مسابقات پیشین، در المپیک با دو شکست از کسب مدال باز ماند و علی محمدی، سامان طهماسبی، قاسم رضایی و مسعود هاشم زاده همگی پیش از فراهم شدن موقعیتی برای کسب مدال، از دور مسابقات حذف شدند.

نایب قهرمانی کشتی فرنگی ایران در مسابقات دانمارک نشان داد که محمدرضا یزدانی خرم، رئیس فدراسیون کشتی، کلید موفقیت را با جستجو در گذشته یافته است.

چهار سال قبل، در مراسم سالانه ای که تلویزیون دولتی ایران برای انتخاب برترین ورزشکاران و مربیان برگزار کرد، نام محمد بنا، در کنار فرهاد کاظمی (مربی وقت تیم فوتبال پاس) به عنوان بهترین مربی سال اعلام شد.

ظهور، سقوط و ظهور دوباره

محمد بنا که 22 سال پیش از آن تنها مدال تاریخ کشتی فرنگی ایران در وزن 68 کیلوگرم در مسابقات قهرمانی جهان را کسب کرده بود، در مقام سرمربی تیم ملی بزرگسالان کشتی فرنگی ایران را در راه صعود قرار داد، اما سپس به مدت دو سال خانه نشین شد و بعد از آن هم دور از سکان هدایت این کشتی پراضطراب قرار گرفت؛ برخی از رابطه نه چندان مناسب مهدی یزدانی خرم با این مربی سخن می گفتند.

روند آماده سازی تیم ملی کشتی فرنگی و نحوه تمرین دادن ورزشکاران و نظارت بر آنها برای المپیک با انتقادهایی مواجه بود، اما پس از فاجعه المپیک بود که صدای انتقادها شدیدتر و رساتر شنیده شد؛ برخی کارشناسان مجموعه کشتی گیران فرنگی ایران در المپیک پکن را شایسته اطلاق عبارت "تیم" ندانستند و آن را "بی روحیه" و "متلاشی شده" توصیف کردند.

محمد بنا سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی

نگرانی ها به اندازه ای بود که سخن از پایان دوران کشتی حمید سوریان، یکی از پر افتخارترین ورزشکاران ایران به میان می آمد. در نهایت حدود یازده ماه قبل، در تصمیمی که کارشناسان آن را "حرفه ای" توصیف کرده و تحسین کردند، محمدرضا یزدانی خرم اختلاف ها با محمد بنا را کنار گذاشت و او را دوباره به اردوی تیم ملی بازگرداند.

این بازگشت حضور مربیانی همچون جمشید خیرآبادی و ناصر نوربخش را در کنار دکتر امیر ساسان و دکتر طاهری، کارشناسان در امر وزن کشی، تغذیه و مکمل های دارویی به همراه داشت.

ماه ها تمرین برگزار شد و در طی آن گزارشگرانی که برای تهیه خبر به اردوی تیم ملی کشتی فرنگی مراجعه می کردند، به ندرت متوجه غیبت محمد بنا می شدند.

این شرایط نه تنها باعث شد حمید سوریان، با وجود فشار روحی بالا به واسطه ناکامی در المپیک پکن در شرایطی قرار داشته باشد که به اعتقاد کارشناسان "ساده ترین" قهرمانی خود را کسب کند، بلکه بسیاری از کشتی گیران کم تجربه در میادین بین المللی در رده بزرگسالان را نیز به ستاره تبدیل کرد.

فرشاد علیزاده (74 کیلوگرم) و امید علی اکبری (96 کیلوگرم)، قهرمانان آسیا و حبیب الله اخلاقی (84 کیلوگرم)، قهرمان مسابقات جایزه بزرگ طلایی تنها مدال های عمده عمر ورزشی خود را در سال جاری میلادی کسب کرده بودند.

تنظیم برای تبیان: رضا سیگاری

مسابقه ...

امتياز این سوال :
UserName