• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • پنج شنبه 1388/07/09
  • تاريخ :

داربی 67؛ یک تساوی دیگر

داربی 67

هفته نهم مسابقات فوتبال لیگ برتر باشگاه‌های کشور تحت تاثیر دیدار حساس تیم‌های استقلال و پرسپولیس از فردا (پنجشنبه) با برگزاری چهار دیدار آغاز خواهد شد.

در روز نخست از هفته نهم مسابقات فوتبال لیگ برتر باشگاه‌های کشور به اندازه کافی بازی حساس و تعیین‎کننده برگزار می‎شود. تقابل ذوب آهن با صبای قم در فولادشهر اصفهان، رویارویی امیر قلعه نویی با محمد مایلی کهن در جریان دیدار سایپا - سپاهان و جدال تیم‎های ته جدولی شاهین بوشهر و پاس همدان در ورزشگاه شهید بهشتی بوشهر. تمام این دیدارها به اندازه خود حساس و جذاب است اما جذابیت همه آن به اندازه شهرآورد 67 نیست که از ابتدای هفته جاری فوتبال و حتی ورزش ما را تحت تاثیر قرار داده است.

استقلال تهران - پرسپولیس

بازهم استقلال و پرسپولیس و بازهم دربی (شهرآورد). استقلال و پرسپولیس در شصت و هفتمین دیدار سنتی خود از ساعت 14:30 روز جمعه مقابل هم صف‎آرایی می‎کنند. بیراه نیست اگر این بازی را حساس‌ترین دیدار نیم فصل اول لیگ برتر بدانیم که علاقمندان به فوتبال از سوت پایان محسن ترکی در شهرآورد شصت و ششم انتظار آن را می‎کشند.

شانس بیشتر استقلال

استقلال و پرسپولیس که دیدارشان چیزی فراتر از یک جدال فوتبالی است، روز جمعه در حالی مقابل هم صف‎آرایی می‎کنند که نمایش خیره کننده آبی‎پوشان در دیدارهای اخیر این تیم را همچون فصل گذشته در قامت یک مدعی نشان می‎دهد و پرسپولیس هم متاثر از مشکلات دامنه‌دار فصل اخیر کماکان برای رهایی از بحران تلاش می‎کند. با این شرایط روی کاغذ شانس استقلال بیشتر از پرسپولیس است اما زمانی که رویارویی این دو تیم در قالب شهرآورد می‎شود، دیگر قوائد بازی تغییر می‎کند و هیچ تیمی حتی روی کاغذ هم خود را برنده نمی‎داند.

استقلال - پرسپولیس

شهرآورد غایبان

پرسپولیس در اینکه با کمترین غایب به دیدار استقلال می‎رود و از این جهت وضعیت بهتری دارد. سرخپوشان بدون بازیکن محروم و در غیاب تیاگو برزیلی برابر استقلال صف‌آرایی می‎کنند. کریم باقری که دوران نقاهت آسیب‎دیدگی را به خوبی طی کرده است از شانس بالایی برای همراهی سرخپوشان در دیدار روز جمعه برخوردار است. بازگشت محسن خلیلی به ترکیب پرسپولیس خبری خوب برای کرانچار و تیمش است که از ضعف مهاجم رنج می‎برند. این مربی کروات البته هوار ملامحمد را نیز روی نیمکت دارد، برگ برنده‎ای که شهرآورد بهترین زمان برای رو کردن آن است.

البته اگر از بیشتر هواداران سرخپوش در مورد غیبت و خالی بودن جای بازیکنان در زمین سوال کنید بی شک نام علی کریمی را بارها خواهید شنید. بازیکنی که در دیدار های فصل گذشته بد جوری خط دفاعی آبی ها را آزاد می داد تا جایی که قلعه نویی مجبور به اعتراض علنی به بیژن کوشکی در پایان دیدار رفت سال گذشته شد.

چهار گل آخر استقلال در دربی شهر تهران را امیدرضا روانخواه (2 گل)، آرش برهانی و مجتبی جباری به ثمر رسانده‎اند. در این جمع روانخواه و جباری مصدوم هستند و برهانی محروم و 3 اخطاره. صمد مرفاوی در غیاب این 3 بازیکن تعیین‌کننده با مصدومیت مهره‌هایی چون امیرحسین صادقی، سیدمهدی سیدصالحی و مهدی امیرآبادی روبروست. آسیب‎دیدگی‎ها هنوز به مرفاوی اجازه نداده ترکیب ایده‌الش را برای دربی پیدا کند، او تا روز جمعه با این دغدغه زندگی خواهد کرد. ( البته گفته می شود مصدومیت های صادقی و سید صالحی جدی نیست)

 داربی تهران

صمد ، کرانچار و شهرآورد

عبدالصمد مرفاوی از دربی خاطره خوشی ندارد. او که به عنوان بازیکن بارها در شهرآورد تهران گلزنی کرده است، به عنوان سرمربی 2 بار استقلال را به دیدار پرسپولیس فرستاده که حاصل آن یک تساوی و یک شکست بوده است. صمد این بار با تیمی آماده‌تر از فصل 86 - 85 به برتری در شهرآورد می‎اندیشد.

اما در آن سوی میدان کرانچار تمام نگاه و امید خود را به این دیدار معطوف کرده است تا بتواند با کسب 3 امتیاز حواشی و اتفاقات پیش آمده را به فراموشی بسپارد.  کرانچار که اولین داربی خود را تجربه می کند در هشت دیدار گذشته خود تنها موفق به کسب 2 پیروزی شده است تا تیمش و خودش سخت به 3 امتیاز دیدار فکر کنند.

رکورد طالب لو

وحید طالب‌لو از آماده‎ترین دروازه‎بان‌های حال حاضر فوتبال ایران است که در فصل جاری با دریافت 2 گل بهترین عملکرد را در بین سنگربانان لیگ برتر داشته است. او که از فصل چهارم لیگ برتر بصورت مداوم حضور در دربی را تجربه کرده اما هنوز طعم شکست در این بازی را نچشیده است. او در هشت بازی به عنوان دروازه بان در شهرآورد تهران به میدان رفته است که در هیچکدام از این بازی‎ها شکست نخورده است. فقط در دربی رفت فصل هفتم لیگ برتر او از روی نیمکت شکست آبی‌پوشان را که در آن بازی سیدمهدی رحمتی را درون دروازه داشتند، به تماشا نشست.

حقیقی یا میثاق

پرسپولیس درون دروازه متزلزل نشان می‎دهد و عابدزاده نمی‎داند برای بازی روز جمعه از بین میثاق معمارزاده و علیرضا حقیقی کدامیک را باید به کرانچار معرفی کند. او نمی‎داند به تجربه میثاق اطمینان کند یا انگیزه حقیقی. هرچه هست قفس توری سرخپوشان روز ناامن را پشت سر خواهد گذاشت.

قطبی کارشناس تلویزیونی داربی

افشین قطبی سرمربی تیم ملی فوتبال کشورمان روز جمعه کارشناس برنامه فوتبال برتر خواهد بود تا جدال دو تیم استقلال و پرسپولیس را برای بینندگان تلویزیونی آنالیز کند.

در روزی که استقلال و پرسپولیس پنجه در پنجه هم می‎کنند، خوشا به حال مدعیانی چون پیکان، ذوب آهن، مقاومت و سپاهان که امیدوارند داستان تساوی‏ها در شهرآورد تکرار شود و آنها فاصله خود را با غول‌های پایتخت بیشتر کنند.

صبا - ذوب آهن

* ذوب آهن – صبای قم

ذوب آهن كه هر هفته خود را به صدر جدول نزدیك‌تر می‌بیند، فاصله‌ی چندانی تا رسیدن به قله ندارد. پیروزی برابر صبا می‌تواند یك قدم دیگر مردان ابراهیم‌زاده را به صدر جدول نزدیك‌تر كند. اما، مشكلی كه وجود دارد این است كه صبا هم برای اثبات شایستگی‌هایش چاره‌ای جز كسب امتیاز از آوردگاه اصفهان ندارد. مصاف بهترین خط حمله لیگ با خط دفاعی صبا كه با 14 گل خورده یكی از خطوط دفاعی ضعیف لیگ را دارد، می‌تواند بازی پرگلی را در اصفهان به وجود آورد.

* سایپای كرج – سپاهان اصفهان

اغراق نیست كه اگر بگوییم بازی سایپا – سپاهان پس از داربی تهران، مهمترین بازی هفته خواهد بود. رویارویی محمد مایلی‌كهن و امیر قلعه‌نویی كه در فصل گذشته مشكلات زیادی با هم داشتند، می‌تواند صحنه‌های جالب توجهی را در این دیدار رقم بزند. سایپا كه به لطف پیروزی برابر ملوان خود را از تیم‌های انتهای جدول جدا كرد، باید این هفته با تیمی روبه‌رو شود كه همچنان خود را مدعی قهرمانی می‌داند. حضور قلعه‌نویی روی نیمكت سپاهان و در اختیار داشتن مجموعه‌ای كامل از بازیكنان سطح بالا از سپاهان تیم پر امیدی ساخته، تیمی كه با وجود حضورش در رده‌ی پنجم جدول یكی از نامزدهای جدی كسب عنوان قهرمانی است.

* ملوان بندرانزلی – تراكتورسازی تبریز

رویارویی دو تیم قدیمی فوتبال ایران پس از سال‌ها در لیگ برتر قطعا یكی از پرتماشاگرترین بازی‌های هفته خواهد بود. دیداری كه با توجه به وضعیت دو تیم در جدول رده‌بندی می‌تواند بازی جذابی از آب درآید. تراكتورسازی كه در نخستین فصل حضورش در لیگ برتر بالاتر از انتظارات ظاهر شده و توانسته تا پایان هفته‌ی هشتم در رده‌ی ششم قرار گیرد، در انزلی باید دیدار دشواری را برابر ملوان انجام دهد. ملوان كه هفته‌ی قبل برابر سایپا شكست متحمل شد، باید برای راضی كردن هواداران متعصبش برابر دیگر تیم پرطرفدار لیگ برتر به پیروزی برسد.

مس کرمان، پیکان

جدال سرخابی ها در قزوین!

یکی از دیدارهای روز جمعه بین تیم های پیکان قزوین و مس کرمان برگزار می شود که حضور بسیاری از بازیکنان گذشته پرسپولیس و استقلال بر جذابیت های این دیدار می افزاید. فرزاد آشوبی، پرویز مظلومی ، حمید درخشان ، فراز فاطمی ، پیروز قربانی ، میثم رضاپور، میثم منیعی ، مجتبی انصافی، سعید لطفی، مسعود زارعی ، علی سامره و ... از جمله قدیمی های این دو تیم هستند که روز جمعه در قزوین به مصاف هم می روند.

- برنامه دیدارهای هفته نهم مسابقات فوتبال لیگ برتر باشگاه‌های کشور به شرح زیر است:

پنجشنبه - 9/7/88

* ذوب‎آهن اصفهان - صبای قم، ساعت 15، ورزشگاه ذوب‎آهن اصفهان

* راه‎آهن شهرری - استقلال اهواز، ساعت 15، ورزشگاه اکباتان تهران

* شاهین بوشهر - پاس همدان، ساعت 17:15، ورزشگاه شهید بهشتی بوشهر

* سایپا کرج - سپاهان اصفهان، ساعت 17:15، ورزشگاه انقلاب کرج

جمعه - 10/7/88

* استقلال تهران - پرسپولیس تهران، ساعت 14:30، ورزشگاه آزادی تهران

* مقاومت سپاسی شیراز- ابومسلم خراسان، ساعت 17:10، ورزشگاه حافظیه شیراز

* ملوان بندرانزلی - تراکتورسازی تبریز، ساعت 17:10، ورزشگاه تختی بندرانزلی

* پیکان قزوین - مس کرمان، ساعت 17:10، ورزشگاه شهید رجایی قزوین

* فولاد خوزستان - استیل آذین، ساعت 17:10، ورزشگاه اختصاصی فولاد اهواز

تنظیم برای تبیان: رضا سیگاری

مسابقه ...

امتياز این سوال :
UserName