• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • پنج شنبه 1388/07/09
  • تاريخ :

نمره 9 اسرائیل به حزب الله

ارتش حزب الله

روزنامه اسرائیلی جروزالم پست به نقل از یكی از نظامیان ارتش رژیم صهیونیستی نوشت، حزب الله در جنگ 33 روزه از آمادگی بیشتری نسبت به اسرائیل برخوردار بود.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، سرتیپ «رابی سندمن» از نظامیان اسرائیلی در مصاحبه با هفته نامه «معاریو» از انجام تحقیقی پرده برداشت كه در آن، نظر 24 افسر ارشد اسرائیل در مورد آمادگی حزب الله و رژیم صهیونیستی پرسیده شده بود.

جروزالم پست با انتشار این مصاحبه افزود، سندمن در این مصاحبه از افسران ارتش خواسته بود كه به ارتش اسرائیل و حزب الله در مورد امكانات تجهیزات، آمادگی، اطلاعات و سایر مؤلفه ها كه در جنگ مأثر بودند نمره یك تا 10 بدهند.

این بررسی نشان داد كه اكثریت قریب به اتفاق این افسران ارشد رژیم صهیونیستی معتقد بودند كه این رژیم هر چند تجهیزات پیشرفته و امكانات تسلیحاتی مجهز داشت، ولی حزب الله در آمادگی بیشتری قرار داشت، و آنها به حزب الله نمره بالاتری نسبت به رژیم صهیونیستی داده بودند.

از نظر نظریه ها و راهبردهای نظامی، حزب الله امتیاز 9 را گرفت و ارتش اسرائیل نمره پنج را به خود اختصاص داد

مسئولان ارتش اسرائیل در این بررسی تحقیقی اظهار داشتند حزب الله در طول جنگ دوم لبنان از اطلاعات بهتری برخوردار بودند و كنترل بیشتری بر نیروهای خود داشت، در حالی كه اسرائیل از این نظر بسیار ضعیف عمل كرد.

این 24 افسر نظامی همچنین گفتند حزب الله انگیزه بیشتری برای پیروزی داشت و بر این اساس، میانگین نمره انگیزه حزب الله، هشت و ارتش اسرائیل چهار رقم خورد. از نظر آموزش و سازماندهی نیروها، حزب الله هشت، ارتش اسرائیل هفت، و از نظر فرماندهی تاكتیكی، حزب الله هشت و ارتش اسرائیل نمره شش را دریافت كرد.

از نظر نظریه ها و راهبردهای نظامی، حزب الله امتیاز 9 را گرفت و ارتش اسرائیل نمره پنج را به خود اختصاص داد.

سندمن در این مقاله مدعی شد ارتش اسرائیل در حال حاضر از موقعیتی برخوردار نیست كه به حزب الله یا سوریه حمله كند.

ارتش اسرائیل

وی اظهار داشت، جنگ بعدی اسرائیل با حزب الله احتمالاً باعث دادن امتیازات بیشتر به حزب الله و نمره های منفی بیشتر برای اسرائیل خواهد بود چرا كه در این مدت حزب الله لبنان به موشك های ضدتانك و سلاح های بیشتر دست یافته است.

سندمن در تحقیق خود به این مسئله هم اشاره كرد كه احتمال دارد در جنگ آینده اسرائیل با حزب الله، آمریكا هم به اسرائیل كمك نكند چرا كه نفوذ لابی یهودی در آمریكا كاهش یافته و دولت اسرائیل هم به دلیل سیاست هایش ممكن است تغییر پیدا كند. به همین دلیل ممكن است اسرائیل متحد همیشگی خود یعنی آمریكا را از دست بدهد.

این نظامی اسرائیلی در بررسی خود، با اعلام هشدار به رژیم صهیونیستی پیشنهاد كرد كه اسرائیل آمریكا را تشویق كند تا انبارهای سلاح دیگری در اسرائیل ایجاد كند تا در مواقع اضطراری از آن استفاده نماید و توصیه دوم وی به اسرائیل این است كه با آمریكا رزمایش های مشترك برگزار كند تا از این رژیم در برابر خطرات احتمالی آینده محافظت شود.

منبع : روزنامه کیهان

تنظیم برای تبیان: سعید آقازاده

مسابقه ...

امتياز این سوال :
UserName