• تعداد بازديد :
  • شنبه 1388/07/11
  • تاريخ :

بهترین تانک های رزمی جهان(2)

تانک T 90  هم اکنون پیشرفته ترین تانک در خدمت نیروهای نظامی روسیه می باشد . این تانک که در سال 1993 به صورت محدود وارد خط تولید گردید در حقیقت بر پایه ی تانک معروف T 72  طراحی گردیده و امکانات تانک T 80 به آن اضافه گردید .

t90

 همچنین تانک به ادوات و تجهیزات الکترونیکی و کامپیوتری جدید مجهز شد . پیشرانه ی تانک یک موتور دیزل با قدرت 1000 اسب بخار می باشد که به تانک سرعت Km  65 بر ساعت در سطوح جاده و 45 کیلومتر بر ساعت در سطوح غیر جاده ای می بخشد .

 با وزن 46 تن تانک T 90  یکی از سبک ترین تانک ها در جهان است . وزن کم تانک و سیستم تعلیق فوق العاده به همراه موتور توربو شارژ دار تحرک بی نظیری را به تانک داده است .

برجک شیبدار برای انحراف گلوله های شلیک شده و استفاده از نسل جدید زره های کامپوزیتی و واکنش دهنده ی انفجاری باعث شده تا T 90  یکی از ایمن ترین تانک های جهان باشد .

t90

سلاح اصلی تانک توپ 125 میلی متری 2A46  می باشد که در تانک T 72  نیز مورد استفاده قرار می گرفت . توپ قابلیت شلیک مهمات ضد زره  AP FSDS  ، ضد تانک  HEAT ، نارنجکی با فیوز زمانی و شدید ترکشی  HE Frag  ، را دارد که گلوله آخری امکان درگیر شدن تانک با بالگرد ها را در ارتفاع پایین می دهد . همچنین موشک های ضد تانک AT – 11 با قدرت نفوذ در فولاد به میزان 90 سانتیمتر نیز بر روی آن نصب است .

 دو مسلسل 62/ 7 میلی متری و یک تیربار 7/12 بر روی جک نیز از جمله تسلیحات تانک  T 90 می باشد . در نمونه های جدید موشک هدایت لیزری نیمه اتوماتیک Refleks  با برد m 100 تا 6 کیلومتر با قابلیت درگیری با اهداف زمینی و هوایی مجهز می باشد . موشک فوق قابلیت دریدن Cm 95 فولاد زرهی می باشد .

سیستم کنترل آتش کامپیوتری ، فاصله یاب لیزری ، نشانه روی حرارتی ، دید در شب امکان رویارویی با اهداف را در شرایط مختلف آب و هوایی و شبانه روز به تانک می دهد .

t90

تانک به یک سیستم انتخاب هدف و قفل کننده ی لیزری مجهز می باشد . این سیستم می تواند فاصله اهداف و حتی موشک های شلیک شده به تانک را تخمین بزند .

 تانک مجهز به یک سیستم هشدار دهنده می باشد که در صورت قفل شدن جنگ افزار دشمن بر روی تانک به خدمه هشدار می دهد . همچنین دو اخلال گر الکترواپتیک به صورت موازی توپ بر روی تانک قرار دارد که سبب انحراف جنگ افزارهای هدایت شونده به سمت تانک می شود .تا کنون حدود 400 تانک  T 90  تولید شده که بیشترین آنها در خاور دور ( هند و چین ) عملیاتی هستند .قیمت هر واحد تانک  T 90  000/350/1 دلار می باشد .

به طور خلاصه تانک T 90   آمیزه ای از قدرت –   سرعت  و تکنولوژی  می باشد  . بر اساس گزارش ها تانک  T 90   قرار است تا سال 2025 در خدمت ارتش شوروی باقی بماند و از سال 2012 به تدریج تانک  T – 95 جایگزین شود .

t90

تهیه و تنظیم :مصطفی کبیری

 

مسابقه ...

امتياز این سوال :
UserName