• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • پنج شنبه 1388/07/09
  • تاريخ :

دبیرکل ناتو:

تا زمانی‌که لازم باشد در افغانستان می‌مانیم
آندرس فوگ راسموسن

باراک اوباما به احتمال زیاد پس از روشن شدن سرنوشت انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان در مورد اعزام یا عدم اعزام نیروی بیشتر به این کشور تصمیم خواهد گرفت.

ایلنا: «آندرس فوگ راسموسن»، در نخستین سخنرانی خود در آمریکا به‌عنوان دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، بر تعهد این پیمان به برقراری ثبات در افغانستان تاکید کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از بی‌بی‌سی، وی گفت که نیروهای ناتو تا زمانی‌که برای موفقیت لازم باشد در افغانستان باقی خواهند ماند.

دبیر کل ناتو در عین حال افزود: «حضور نظامی ناتو در افغانستان نمی‌تواند تا ابد ادامه داشته باشد.»

وی این سخنان را در شورای آتلانتیک که از سازمان‌های غیردولتی بانفوذ طرفدار روابط نزدیک آمریکا و اروپا است، بیان کرد.

راسموسن، نخست‌وزیر پیشین دانمارک است و ماه اگوست سال جاری به‌عنوان دوازدهمین دبیرکل ناتو برگزیده شد.

وی در حالی بر تعهد ناتو در قبال افغانستان تاکید کرد که افکار عمومی در بسیاری از کشورهای عضو پیمان ناتو نسبت به آینده افغانستان و موثر بودن ادامه حضور نظامی ناتو در آن تردید دارد.

 نیروهای ناتو تا زمانی‌که برای موفقیت لازم باشد در افغانستان باقی خواهند ماند

دبیر کل ناتو این وضعیت را به ناکامی رهبران کشورهای عضو ناتو در نشان دادن دستاوردهای ناتو طی هشت سال گذشته در افغانستان نسبت داد.

وی گفت که طی هشت سالی که از سقوط حکومت طالبان گذشته، هفت میلیون کودک که دوسوم آنها دختر هستند، توانسته‌اند در افغانستان به مدرسه بروند.

به گفته وی، زنان هم اکنون می‌توانند در خیابان‌ها قدم بزنند، کار کنند یا در پارلمان این کشور عضو شوند.

نیروهای خارجی هشت سال است که در افغانستان حضور داشته‌اند.

وی گفت که شبکه القاعده مانند گذشته در افغانستان صاحب پایگاه نیست و نمی‌تواند از افغانستان به‌عنوان سکوی حمله به غرب استفاده کند.

دبیر کل ناتو همچنین تلاش کرد كه نگرانی‌ها در آمریکا نسبت به احتمال افزایش حضور نظامی این کشور در افغانستان را برطرف کند.

وی تاکید کرد که کشورهای متحد آمریکا طی 18 ماه گذشته حداقل 9 هزار نیرو به افغانستان اعزام کرده‌اند.

وی درباره کوچک نشان دادن نقشی که کانادا و کشورهای اروپایی در افغانستان ایفا کرده‌اند، هشدار داد و گفت که ادامه چنین کاری توسط برخی در آمریکا به‌طور ناخواسته باعث تحقق این امر خواهد شد.

وی گفت که خلاف تصور غالب، اعضای پیمان ناتو در حال فرار از جنگ افغانستان نیستند.

دبیرکل ناتو تاکید کرد که استراتژی کنونی باید تغییر کند و نیروهای ناتو باید به تدریج در ولایت‌های مختلف اداره امور را به مقام‌های افغان واگذار کنند و نقش حمایتی را بر عهده بگیرند.

رابرت گیتس تعیین هرگونه ضرب الاجل برای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان را اشتباهی استراتژیک دانست و رد کرد

وی هشدار داد که ناتو در درگیری‌ها با شورشیان طالبان سربازان بیشتری را از دست خواهد داد.

دبیرکل ناتو با «رابرت گیتس»، وزیر دفاع آمریکا دیدار و گفت‌وگو کرد.

رابرت گیتس تعیین هرگونه ضرب الاجل برای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان را اشتباهی استراتژیک دانست و رد کرد.

این در حالی ست که سناتور دموکرات «جان کری»، رئیس کمیته امور خارجه مجلس سنای آمریکا هشدار داد که آمریکا نباید بدون داشتن هدف مشخص یا جدول زمانی دقیق برای خروج، قوای خود را در افغانستان تقویت کند.

«باراک اوباما»، رئیس‌جمهوری آمریکا، در اوایل سال میلادی جاری دستور اعزام 21 هزار نیروی کمکی به افغانستان را صادر کرد و تعداد نیروهای کشورش در افغانستان را به حدود 68 هزار تن افزایش داد.

اما ژنرال «استنلی مک‌کریستال»، فرمانده نیروهای نظامی ناتو و آمریکا در افغانستان هم اکنون خواهان اعزام حدود 30 تا 40 هزار نیروی کمکی دیگر به افغانستان شده است.

بسیاری از اعضای بانفوذ حزب دموکرات در کنگره آمریکا با اعزام نیروی بیشتر به افغانستان مخالفند و برخی نیز خواهان تعیین جدول زمانی برای خروج سربازان آمریکا از افغانستان هستند.

«هیلاری کلینتون»، وزیر خارجه آمریکا نیز گفت که باراک اوباما به احتمال زیاد پس از روشن شدن سرنوشت انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان در مورد اعزام یا عدم اعزام نیروی بیشتر به این کشور تصمیم خواهد گرفت.

رئیس‌جمهوری آمریکا گفته است که برای خروج نیروهای کشورش از افغانستان موعد مشخصی مدنظر ندارد، اما حضور نظامی آمریکا در افغانستان نامحدود نخواهد بود.

محافظه‌کاران در آمریکا از جمله سیاستمدارانی مانند سناتور جمهوری‌خواه «جان مک‌کین»، اوباما را به اعزام نیروی بیشتر به افغانستان ترغیب کرده‌اند.

تنظیم برای تبیان: عطاالله باباپور

UserName