• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • يکشنبه 1388/07/12
  • تاريخ :

کتابخوان تربيت کنيد

عادت مطالعه

هر آن که کس که با کتاب ها آرامش يابد، راحتي و آسايش از او سلب نمي گردد. حضرت علي(ع)

خواندن از طفوليت آغاز مي شود. کودکان از زماني که کلمه محبت آميز ياد مي گيرند، داستان هيجان انگيزي مي شنوند، شگفتي تجربه زندگي مشترک با والدين را از طريق استفاده از کلمات کسب مي کنند، اعضاي خانواده مي توانند لذت خواندن را از طريق فعاليت هايي که مهارت ها و علايق را ايجاد مي کنند گسترش دهند. در اين جا به برخي از نکاتي که باعث مي شود مطالعه بخش مهمي از زندگي فرزند شما را بسازد، اشاره مي گردد:

 

اخبار را تحليل کنيد. درباره وقايع روزانه که خود و فرزندتان در حال انجام آن هستيد يا حتي چيزهايي که در حضور کودک تان در حال خواندن آن هستيد، با او بحث کنيد. اين کار باعث برقراري ارتباط بين کلمات و حوادث مي شود و شما از اين طريق به او کمک مي کنيد تا عناصر يک داستان را ياد بگيريد.

 

عکس هاي کتاب ها را با کودکان نگاه کنيد. اين کار را هنگامي که بچه هاي شما کوچک هستند و کتاب ها را به عنوان وسايل بازي و سرگرمي استفاده مي کنند، شروع کنيد. محدوديت توجه کوتاه کودک تان را بپذيريد؛ هر عکس العمل کوتاهي در حال پرورش عشق به کتاب است.

عادت پر کردن فضاي زندگي با کتاب ها و به همراه داشتن هميشگي کتاب هاي دستي به کودک کمک مي کند تا کتاب ها را به عنوان بخشي از زندگي روزمره خود ببينند.

عادت مطالعه

اول نگاه کنيد، بعد اشاره نماييد و سپس نام گذاري کنيد. کودکان نوپا آموزش شيوه مطالعه خود را با ورق زدن کتاب شروع مي کنند، سپس عکس کتاب ها را مرور مي کنند، بعد به عکس ها به عنوان تصاويري که نام گذاري مي شوند نگاه مي کنند، سپس به عکس هاي نام گذاري شده اشاره و بالاخره خودشان براي تصاوير نامگذاري مي کنند. فرزند شما در کجاي اين مسير قرار دارد. آيا شما مي توانيد او را به مرحله بعدي هدايت کنيد. اگر آمادگي لازم را ندارد او را مجبور نکنيد، اما در صورتي که به آمادگي رسيده باشد، شما مي توانيد او را در حرکت به سمت جلو هدايت کنيد. هر روز چيزهايي شامل برچسب هاي خواربارفروشي، علايم راهنمايي و رانندگي جاده و فهرست غذاهاي رستوران ها را براي کودک تان بخوانيد. سودمندي و رغبت در لغت ها به وسيله پيش خواني شما جذب مي شود.

 

هميشه کتاب را همراه خود داشته باشيد. يک يا دو کتاب داستان در کيف بچه، در ماشين براي بچه هاي بزرگ تر يا بچه ي نوپاي خود بگذاريد. عادت پر کردن فضاي زندگي با کتاب ها و به همراه داشتن هميشگي کتاب هاي دستي به کودک کمک مي کند تا کتاب ها را به عنوان بخشي از زندگي روزمره خود ببينند.

 

با هم به کتابخانه برويد. اين مساله را به طور منظم در برنامه روزمره خود داشته باشيد. اجازه دهيد يک يا دو کتاب از کتابخانه امانت بگيرد و خودتان نيز چند کتاب امانت بگيريد.

 

زمان مشخص قصه گويي را فراموش نکنيد. فرزند شما حتي قبل از اين که بتواند تا آخر ماجراي داستان بنشيند، ياد مي گيرد که کتاب چيزي جالب و سرگرم کننده است.

 

کارت عضويت کتابخانه بگيريد. به محض دو ساله شدن فرزندتان، با کارت عضويت کتابخانه او، مانند چيزهاي با ارزش برخورد کنيد و آن را در جاي خاصي نگهداري نماييد.

 

به هر مناسبتي براي هر کودکي که مي شناسيد کتاب هديه دهيد و سپس با هم آنها را ورق بزنيد.

آهنگ ها و شعرها را ياد بگيريد. بچه ها صداهاي زبان را با آهنگ تشخيص مي دهند و از اين روش به لغات و اصوات علاقمند مي شوند. آهنگ ها به همراه حرکات به کودکان کمک مي کنند با حرکات يا لغات پيوند برقرار کنند. شعر کودک اين آگاهي و عشق به زبان را نيز مهيا مي سازد.

 

کتاب هديه دهيد. به هر مناسبتي براي هر کودکي که مي شناسيد کتاب هديه دهيد و سپس با هم آنها را ورق بزنيد. کتاب ها را در جاي مخصوصي از کتابخانه که قابل دسترس کودک باشد، نگهداري کنيد.

 

سوال کنيد. اگر از کودکان درباره کتابي که خوانده ايد سوال شود، به يادگيري زبان آنها کمک مي کند. بعد از اين که سؤالي را مطرح نموديد به کودک وقت بدهيد و منتظر عکس العمل باشيد. او را در معني کردن و پر کردن جاي بعضي از کلماتي که ممکن است نداند ياري نماييد. توجه بيشتري نسبت به معني و مفهوم کلمات داشته باشيد.

 

ماهنامه کودک

تنظيم براي تبيان: کهتري

 

مقالات مرتبط

کتاب،براي تمام کودکان

«کتاب بازي» را به کودک ياد دهيد!

نمايشگاه کتاب تمام نشده

کتاب گريزي خانواده ها

دنيايي پر فايده و پرخطر

به جاي پدر و مادر!

من مي توانم بخوانم، اما .....

با صداي بلند بخوانيد

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
مسابقه ...

امتياز این سوال :
UserName