• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • چهارشنبه 1388/07/08
  • تاريخ :

در حاشيه نمايشگاه دفاع مقدس در اصفهان؛

مصاحبه اختصاصي تبيان با سرهنگ رحيمي

نمايشگاه دفاع مقدس اصفهان

تبيان: با سلام وخسته نباشيد خدمت شما لطفاً خودتان را معرفي بفرماييد.

عليکم السلام ، بنده رحيمي مسئول نمايشگاه دفاع مقدس هستم.

 

تبيان: جناب سرهنگ رحيمي با توجه به مسئوليت شما مي خواستم بفرماييد اين نمايشگاه از چه تاريخ و در چه ساعاتي براي بازديد کنندگان داير است؟

از 1 مهر تا  6 مهر ماه از ساعت 16 تا 21 در محل شهرک مقاومت در مجاورت سپاهان شهر اصفهان.

 

تبيان: لطفاً بفرماييد چه يگانهاي در اين نمايشگاه حضور دارند؟

نيروهاي شرکت کننده در اين نمايشگاه و رزمايش شامل نيروهاي ارتش و سپاه هستند. يگانهاي عمل کننده رزمايش عبارتند از: سپاه صاحب الزمان ، لشکر عملياتي امام حسين (ع)، لشکر زرهي 8 نجف اشرف که عمليات کلي رزمايش را بر عهده دارند.

يگانهاي ديگر در نمايشگاه حضور داشتند که عبارتند از: گروه موشکي 15 خرداد، گروه مهندسي رزمي40 صاحب الزمان، مجتمع دانشگاهي اميرالمومنين(ع)، بيمارستان فوق تخصصي شهيد صدوقي، ناحيه مقاومت بسيج امام علي (ع)، بسيج طلاب، بسيج خواهران، مرکز بازسازي شهيد زين الدين از يگانهاي سپاه بودند و يگانهاي ارتش عبارتند از : مرکز آموزش توپخانه، مرکز 55 توپخانه، هوانيروز ارتش ، پايگاه هوايي شهيد وطن پور  و...

نمايشگاه دفاع مقدس اصفهان

تبيان: با توجه به نقش جوانان در دفاع مقدس شما براي ارتباط نسل جوانان  امروز با نسل جنگ چه تمهيداتي را در اين نمايشگاه در نظر گرفته ايد؟

با توجه به  نقش آفريني زياد جوانان در دفاع مقدس و آفرينش حماسه ها و رشادتها و عظمتهاي آنان، برنامه هاي خاصي را  جهت انتقال مفهوم دفاع مقدس به نسل جديد در دستور کار خود قرار داديم که از مهمترين برنامه ها مي توان به اجراي رزمايش ميثاق  با ولايت اشاره نمود.

دليل آنرا مي توان بدينگونه بيان نمود که با اجراي رزمايش بازديدکنندگان ما که بيشترين آنها جوانان هستند در فضايي که حال و هواي دفاع مقدس را دارد  قرار گرفته و آنها را به فضاي دفاع مقدس سوق مي دهد با توجه به نوع برنامه هاي اجراي در رزمايش در واقع سعي ما اين بوده که قسمتي از واقعيت جنگ را به طور ملموس به نمايش بگذاريم.

ما در نمايشگاه سعي نموديم با استفاده از هنر و ابزار هنري پيام شهدا را به گوش جوانان امروز برسانيم و در غرفه هاي موجود مايشگاه اين پيام رساني به خوبي مشهود است، به نظر بنده در اصل هفته دفاع مقدس و نمايشگاه هفته دفاع مقدس پل ارتباطي بسيار خوبي ما بين نسل سوم و نسل انقلاب مي باشد.

 

تبيان: ارزيابي خود را از نمايشگاه امسال بفرمابيد:

با توجه به اينکه خصيصه نمايشگاه دفاع مقدس بايد تداعي کننده توانمنديهاي نيروهاي مسلح و نمايش اقتدار آنها باشد و مقطعي از حماسه هاي دفاع مقدس بايد نمايش داده شود، با توجه به اينکه در سالهاي قبل نمايشگاههاي در شهر برگزار مي گرديد و فضايي براي آرايش نظامي و عملياتي به طور گسترده را نداشتيم، امسال با تلاش فرماندهي سپاه صاحب الزمان (عج)، محل فعلي نمايشگاه را به عنوان شهرک مقاومت براي نمايشگاه در نظر گرفتيم.

 

تبيان: استقبال از نمايشگاه امسال چگونه است؟

با توجه به از شهرخارج بودن نمايشگاه امسال ، استقبال خوبي از نمايشگاه توسط اقشار مختلف مردم صورت گرفت. بازديدکنندگان خودشان را در فضاي عملياتي و جنگي احساس کردند، مخصوصاً کسانيکه در دفاع مقدس حضور داشتند ، حس وحال مناطق عملياتي به آنها دست داده بود. از آنها که سوال مي شد چه احساسي در اين فضا داريد مي گفتند احساس مي کنم در منطقه عملياتي شلمچه هستم.

 

تبيان: هدف از برپايي اين نمايشگاه چه بوده است؟

حتماً مي دانيد که هفته دفاع مقدس فرصت خوبي است براي باز خواني حماسه هشت سال دفاع مقدس و تجليل از رشادتهاي رزمندگان و نمايش اقتدار و توانمندي و دستاوردها و ابتکارات جديد نيروهاي مسلح.

نمايشگاه دفاع مقدس اصفهان

تبيان: در آخر اگر صحبتي با مخاطبان سايت ما داريد آنرا بيان فرماييد.

نسل جوان در مقطع کنوني از تاريخ نيازمند داشتن الگويي براي خود مي باشد، به نظر بنده بهترين الگو عصر حاضر براي پيمودن راه خوبيها و سعادت جوانان، شهدا مي باشند. ما مي بينيم که در راه دفاع از ميهن عزيزمان در آن مقطع از تاريخ شهدايي از تمام اقشار جامعه که بهترين هاي عصر خودشان بودند را داشتيم به عنوان مثال : شهداي ما از اقشاري چون کسبه، بازاري، طلبه، دانش آموز، دانشجو، مهندس، دکتر و... بودند.

نکته قابل توجه اين است که شهدا همانند ما بودند نه يک موجود دست نيافتني، آنان بر اساس تکليف خود و براي اداي تکليف حرکت کردند و در راه دين ودفاع از خاک خود قدم برداشته اند تا که به اين مقام ومنزلت رسيده اند. من در اينجا به جوانان عزيز توصيه مي نمايم که مرگ در کمين ماست، هر روز از کنار ما افرادي کم مي شوند. بعد از مرگ تازه اول حساب و کتاب است و فقط اين دنيا نيست و ما تا ابد در همين دنيا باقي نمي مانيم و آخرتي داريم، پس بايد فکري براي آخرت خود کنيم. اگر جوانان ما بخواهند الگوي خود را از غربيها برگزيند و بخواهند تفکر غربي داشته باشند، به فکر خوش گذراني در دنيا باشند و از مدلهاي غربي بهره بگيرند اين امري کاملاً اشتباه است. وقتي به اين درک برسيم که دنيا محل گذر است و با توجه به حديث معصوم (ع) که دنيا مزرعه آخرت است و تلاش نماييم که رضايت خدا وامام زمان (عج) را بدست آوريم، پس تلاش مي کنيم به بهترين الگو برسيم که بهترين الگوي خوبيها محمد وآل محمد (ص) ، شهدا و صالحان مي باشند.

 

تبيان: جناب سرهنگ تشکر مي کنم از اينکه با توجه به مشغله کاري فراوان فرصتي را در اختيار ما قرار داديد. 

به اميد موفقيت روز افزون شما.

 

 

گزارش: حامد خدابنده

تنظيم: هومن بهلولي

 

UserName