• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • چهارشنبه 1388/07/08
  • تاريخ :

واكنش گسترده مسلمانان به هتك حرمت مسجدالاقصی

حمله نظامیان رژیم صهیونیستی به مسجدالاقصی با واكنش‌های گسترده‌ عربی و فلسطینی روبه‌رو شد، این در حالی است كه تعداد مجروحان ناشی از درگیری‌های روز یكشنبه در مسجدالاقصی به 40 نفر رسید.به گزارش ایسنا منابع پزشكی فلسطین اعلام كردند، تعداد زخمی‌های درگیری‌های به‌وجود آمده بین نمازگزاران فلسطینی و نیروهای پلیس

مسجد الاقصی

 رژیم صهیونیستی در مسجدالاقصی و اطراف آن در شهر بیت‌المقدس به 40 نفررسیده است.

نیروهای رژیم صهیونیستی در این درگیری‌ها از نارنجك‌های بی‌حس‌كننده و تیراندازی برای متفرق كردن نمازگزاران فلسطینی استفاده كرده‌اند. پلیس رژیم صهیونیستی نیز اعلام كرده كه 13 نفر از نیروهایش در جریان این درگیری‌ها زخمی شده‌اند.

این در حالی است كه از یكشنبه شب آرامش به بیت‌المقدس بازگشته اما همچنان نیروهای پلیس رژیم صهیونیستی به شكل گسترده در شهرك قدیمی بیت‌المقدس مستقر هستند.

نیروهای رژیم صهیونیستی در این درگیری‌ها از نارنجك‌های بی‌حس‌كننده و تیراندازی برای متفرق كردن نمازگزاران فلسطینی استفاده كرده‌اند

اتحادیه عرب در بیانیه‌ای از جامعه بین‌المللی خواست تا برای رسیدگی به تحولات روز یكشنبه در بیت‌المقدس وارد عمل شود.

این اتحادیه ضمن ابراز نگرانی شدید نسبت به اقدامات نیروهای اشغالگر علیه نمازگزاران فلسطینی در مسجدالاقصی از كمیته چهارجانبه صلح و شورای امنیت خواسته تا هر چه سریع‌تر برای پایان دادن به اقدامات غیرقانونی رژیم صهیونیستی كه تلاش‌های در حال جریان برای تحقق صلح در منطقه را نیز متضرر می‌سازد، وارد عمل شوند.

حزب‌الله لبنان نیز در بیانیه‌ای به‌شدت تجاوزگری‌های اشغالگران و یهودیان تندرو علیه مسجدالاقصی را محكوم كرد. این حزب در بیانیه‌ای امت مسلمان و عرب را در قبال آنچه در فلسطین اشغالی روی می‌دهد مسئول دانست و تاكید كرد كه سكوت در برابر این اقدامات جایز نیست.

نبیل شریف، سخنگوی رسمی دولت اردن نیز ضمن محكوم كردن اقدامات اشغالگران در مسجدالاقصی مخالفت كشورش را با این قبیل اقدامات اعلام كرد. وزارت امور خارجه اردن نیز در اعتراض با این اقدامات اشغالگران كاردار رژیم صهیونیستی در امان را فراخواند.

تشكیلات خودگردان فلسطین نیز در بیانیه‌ای ضمن ابراز نگرانی و خشم شدید از تحولات روز یكشنبه مسجدالاقصی از شوراهای عربی و اسلامی خواست تا برای رسیدگی به این موضوع یك نشست فوری برگزار كنند.

حزب‌الله لبنان نیز در بیانیه‌ای به‌شدت تجاوزگری‌های اشغالگران و یهودیان تندرو علیه مسجدالاقصی را محكوم كرد. این حزب در بیانیه‌ای امت مسلمان و عرب را در قبال آنچه در فلسطین اشغالی روی می‌دهد مسئول دانست و تاكید كرد كه سكوت در برابر این اقدامات جایز نیست

اسماعیل هنیه، نخست‌وزیر دولت حماس هم حوادث جاری شهر قدس و غزه از جمله هتك‌حرمت مسجد الاقصی و سركوب شهروندان و نیروهای مقاومت در نوار غزه را یك تجاوز خطرناك خواند و گفت كه این رژیم از دیدارها و مذاكرات سری به‌عنوان سرپوشی برای جنایاتش استفاده می‌كند.

محمد ابوعسگر، یكی از رهبران جنبش حماس نیز از گروه‌های فلسطینی خواست تا با واكنش نظامی به اقدام صهیونیست‌ها در حمله به مسجدالاقصی پاسخ دهند.

نبیل ابوردینه، سخنگوی ریاست تشكیلات خودگردان فلسطین نیز هدف از افزایش اقدامات تجاوزگرانه‌ صهیونیست‌ها را از بین‌بردن تلاش‌های در حال جریان برای احیای فرایند صلح در خاورمیانه دانسته و حمله صهیونیست‌ها به مسجدالاقصی را محكوم كرد.

صائب عریقات، مذاكره‌كننده ارشد فلسطین نیز تاكید كرد كه درحالی‌كه باراك اوباما، در جهت پیشبرد فرایند صلح تلاش می‌كند اسرائیل عمدا سعی در افزایش بحران و تنش در بیت‌المقدس را دارد.

منبع: همشهری آنلاین

تنظیم برای تبیان: عطاالله باباپور

مسابقه ...

امتياز این سوال :
UserName