• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • شنبه 1383/11/17
  • تاريخ :

با درخشش مردان هجومى، بوسنى را شكست دادیم

برانكو براى دفاع ? روز فرصت دارد


چهارشنبه

14/11/83

ورزشگاه آزادى

ایران 2

گل ها: على دایى (38) و آرش برهانى (73)

پاس گل: برهانى (38) و كاظمیان (73)

بوسنى یك

گل: بالیچ (18)

داور: مسعود مرادى

كمك ها: على خسروى و نجاتى

اخطار: باژیچ و هلیلودزیچ از بوسنى

هوا: سرد

تماشاگر: 15 هزار نفر

تیم ها كه از تونل وارد زمین مى شدند مى شد فهمید كه در ذهن برانكو چه مى گذرد. محافظه كارى محض. او هیچ ریسكى نكرده بود و حتى یك بازیكن جدید را هم لازم ندیده بود در تیمش آزمایش كند. همان یازده بازیكنى كه از چند روز قبل مى شد حدس زد به زمین آمدند. همان نام هاى آشنا. دایى، نكونام، گل محمدى، نصرتى، كاملى و بداوى بازیكنان ثابت تیم برانكو در منامه خواهند بود، شك نكنید. این شش نفر در بازى مقابل بوسنى هم تمام بازى را در زمین بودند. البته جز بداوى كه به دلیل مصدومیت اجباراً تعویض شد و جز گل محمدى كه بیرون آمد تا برانكو كمى قدرتنمایى كرده باشد و بتواند دایى را 90 دقیقه در زمین نگه دارد اما در عوض تمام دیگر بازیكنان تیم تنها به عنوان آلترناتیو در صف ابتداى بازى ایستاده بودند. عنایتى جاى كریمى بازى مى كرد، كاظمیان جاى كیا. آرش برهانى آمده بود تا چپ را از بلاتكلیفى نجات دهد و رحمتى درون دروازه بود تا میرزاپور حالش بهتر شود.

مسعود مرادى كه در سوت آغاز بازى دمید تصویر استادیوم خالى آزادى توى ذوق مى زد. چند دقیقه اول كسل كننده بود. دو تیم بى برنامه زیر توپ مى زدند اما كم كم بچه هاى تیم ملى یادشان افتاد كه كاظمیان و كعبى در راست براى حركت كردن بى تابى مى كنند. همین شد كه ایران از راست راه افتاد. بوسنیایى ها هم در عوض فهمیدند كه دفاع ایران مالى نیست و شروع كردند به شلیك به سمت رحمتى.

دقیقه 16 كاظمیان كه جایش را عوض كرده، از چپ تو مى رود اما سانتر او را آرش به هوا مى زند. در جواب این حمله 2 دقیقه بعد عین این اتفاق تكرار مى شود. ملینوویچ از سمت راست ایران نفوذ مى كند و سانتر مورب او كه از همه رد مى شود با ضربه محكم بالیچ به گل تبدیل مى شود. دقیقه 18 بوسنى یك- ایران صفر. بعد از گل بوسنیایى ها عقب مى كشند. یك دفاع متراكم به رهبرى صالى حمیدزیچ پرتجربه كه حالا قیافه اش را خطوط عمیق پوشانده و جدى تر از زمان جوانى اش به نظر مى رسد.

تیم ایران كه فقط با كاظمیان به حركت در مى آید از چپ و راست سانتر مى كند اما بى نتیجه. مهم ترین اتفاق این دقایق ضربه ایستگاهى از 40 مترى است كه دایى آن را مى زند و كنعان پاساچیچ دروازه بان حریف وادار به یك واكنش زیبا مى شود. اما ? دقیقه بعد كاظمیان كار خودش را تمام مى كند. یك نفوذ باز هم از جناح چپ، یك سانتر كه باز هم آرش نمى تواند آن را گل كند اما در عوض ضربه او جلوى پاى دایى مى افتد تا ایران با بوسنى برابر شود. یك گل كه برهانى در آن مشكوك به آفساید است.

در ادامه بازى در نیمه اول، دفاع ایران همچنان آشفته به نظر مى رسد و بوسنیایى ها براى گل زدن كم رمق نشان مى دهند.نیمه دوم كه شروع مى شود محرم نویدكیا پس از چند ماه دوباره مى آید توى زمین. شماره 14 استثنایى ایران كه انگار دوران نقاهت اش تمام نشده. او در همان اولین دقایق دوبار در مقابل دروازه بوسنى صاحب توپ مى شود اما هر دو بار با ضربات كم جان موقعیت را از دست مى دهد.

در این سوى زمین اما رحمتى به كمك مدافعان تیم ملى همچنان براى گل خوردن آماده به نظر مى رسند. دو ضربه بوسنیایى ها كه به تیرك برخورد مى كند همه را یاد بازى سخت منامه مى اندازد اما خوشبختانه حضور برانكو به عنوان یكى از خوش شانس ترین مربیان ایران روى نیمكت دلگرم كننده است. توپ هاى بوسنى كه درون دروازه نرفت ان شاءالله توپ هاى بحرین هم نمى رود!

در دقایق میانى نیمه دوم كه بازى به هرج و مرج كشیده شده است نوید كیا شروع به خودنمایى مى كند. پاس هاى استادانه اش كه هر بار یكى را راه مى اندازد و بالاخره با یك سانتر دیدنى از سمت راست زمین كه این بار توپ از دایى رد مى شود تا آرش برهانى آن را تبدیل به گل دوم ایران كند. دقیقه 73 بازى است و ما از حریف پیش افتاده ایم.

پس از این گل ایران كه مى خواهد نتیجه را حفظ كند و حتى الامكان دیگر بازیكنانش را تست بزند و بوسنى كه به دنبال تعویض نتیجه است شروع به تعویض كردن مى كنند. برانكو، ستار زارع، جبارى، صادقى و آقایى را به زمین مى آورد و سلیشكوویچ از بیشتر نیمكت نشینانش استفاده مى كند تا از سفر به تهران استفاده كامل كرده باشد.در ادامه بازى چند حمله پراكنده از دو تیم بر روى دروازه ها خلق مى شود. تا دقیقه 95 و سوت پایان بازى اغتشاش ادامه دارد. اگرچه حتى تا آخرین دقیقه و با وجود برترى ایران بازى منظم تر بوسنیایى ها نمایان است.

ایران بازیش را برده و از این پیروزى مقابل حریف اروپایى خوشحال كننده خواهد بود. لژیونرها خواهند رسید و به تیم اضافه خواهند شد اما ایران براى دفاعش باید فكرى بكند.

بحرین شاید قوى تر از بوسنى نباشد اما دیدار در منامه هیچ شباهتى با بازى خوشدلانه در آزادى ندارد. این برد را باید فراموش كرد. 2 گل دایى و برهانى بیشتر به درد كسب روحیه مى خورد.

UserName