• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • پنج شنبه 1388/07/02
  • تاريخ :

نگهداري مواد با روش کدبانو

قسمت اول ( فوت و فن کدبانو گري )

قسمت دوم مقاله ي کدبانوي ايراني:

موادغذايي

نان

نان را به قطعات منظم برش دهيد و در داخل کيسه پلاستيکي قرار داده و در فريزر قرار دهيد و در موقع لزوم به مقدار لازم نان را از فريزر خارج کرده و بگذاريد 10 دقيقه بماند يا مي توانيد آن را با حرارت کم گرم نماييد.

زرشک

زرشک را داخل فريزر قرار دهيد تا تازه بماند.

کشک سائيده شده

- کشک از جمله لبنياتي است که در هر خانه و آشپزخانه اي به کار مي آيد اما کشک ماده اي نيست که بتوان آن را  بدون اينکه فاسد شود نگهداري کرد. اگر مي خواهيد هميشه کشک سالم در خانه داشته باشيد کشک ساييده شده را در کيسه هاي نايلوني ضخيم بريزيد و پس از اين که سر آن را بستيد در فريزر قرار دهيد و هر وقت به کشک احتياج داشتيد به اندازه نياز آن را چند ساعت قبل از مصرف بيرون بياوريد.

- کشک ساييده را مي توانيد داخل جايخي ريخته و داخل فريزر قرار دهيد تا يخ ببندد. سپس آنها را از قالب جدا کرده و داخل کيسه فريزر ريخته در فريزر نگهداري و در موقع لزوم از آن استفاده کنيد.

چاي عطري

چاي را در داخل ظرف در بسته نگهداري کنيد و اگر از پاکت چاي استفاده مي کنيد سر پاکت را ببنديد و داخل کيسه پلاستيکي قرار دهيد. سپس در کيسه را محکم گره بزنيد تا عطر چاي باقي بماند.

موادغذايي

 

کيک و شيريني

- شيريني تر: شيريني ها را در ظرف پلاستيکي کنار هم چيده و درب آن را بسته در فريزر نگهداري کنيد.

- شيريني خشک:

- براي اينکه شيريني خشک را مدتي نگهداري کنيد بايد از قرار دادن آن در جاي مرطوب خودداري کنيد.

- اگر چند عدد برنج در جعبه شيريني بريزيد باعث ترد ماندن شيريني مي شود.

- بيسکويت: براي نگهداري بيسکويت، داخل جعبه آن چند حبه قند بيندازيد. هيچ گاه بيسکويت را داخل يخچال، پاکت پلاستيکي يا قوطي غيرقابل نفوذ قرار ندهيد تا ترد و تازه بماند.

- کيک ميوه اي: اگر قسمتي از کيک را خورده ايد و مي خواهيد بقيه آن را نگهداري کنيد، چند قاچ سيب کنار آن بگذاريد و با جعبه داخل يخچال قرار دهيد.

 

موادغذايي

رب گوجه فرنگي

- براي اين که رب گوجه فرنگي تا مدتها تازه و خوشرنگ باقي بماند هنگامي که رب را در ظرف مي ريزيد روي آن کمي روغن بريزيد تا هوا به رب نرسد بعد ظرف را در يخچال قرار دهيد.

- اگر از رب گوجه فرنگي موجود در بازار استفاده مي کنيد پس از باز کردن درب قوطي تمام محتويات آن را خالي کرده و رب گوجه را ترجيحاً در ظرفهاي گلي نگهداري نماييد. زيرا آب اضافي آن جذب ظرف شده و هرگز خراب نمي شود.

- رب گوجه را در مکان خنک يا داخل يخچال نگهداري نماييد.

 

هويج

قبل از گذاشتن هويج در يخچال سر هويج را ببريد تا خشک و پلاسيده نشود. همچنين مي توانيد هويج را در صندوقي قرار داده و روي آن شن نرم و خشک بريزيد به طوري که هويج ها از هم فاصله داشته باشند. دقت کنيد که شن خشک بماند.

لوبيا سبز

- نگه داشتن لوبيا سبز خام يا نيم پز در فريزر تندي زننده اي به آن مي دهد. براي رفع اين عيب لوبيا را کاملاً پخته و سپس فريز کنيد.

- اگر لوبيا سبز خريده ايد و براي نگهداري از آن در فريزر جا نداريد لوبياها را پاک کنيد، خرد کنيد و در يک شيشه دهان گشاد بريزيد و روي آنها نمک سرد بريزيد به طوري که همه لوبياها را در آب نمک غرق کنيد. با اين روش تا مدتي لوبياها سالم خواهند ماند.

سير

بوته هاي سير را بسته بندي کرده فريز کنيد . هنگام مصرف پوست آن را کنده و قبل از اينکه يخ آن باز شود خرد کنيد.

موادغذايي

بلال

- پوست بلال تازه را بکنيد و با يک مسواک خيس از بالا به پايين آن را مسواک کنيد تا همه رشته ها از ميان دانه هاي بلال خارج شود. دانه ها را به کمک چاقو جدا کرده بخار پز کنيد سپس آن را بسته بندي کرده و در فريزر قرار دهيد.

- بلال را به دو صورت پخته و کبابي مي توان مصرف کرد.

- بهترين روش براي پختن دانه هاي بلال بخارپز کردن آن مي باشد.

- در هنگام پختن دانه هاي بلال با آب از اضافه نمودن نمک خودداري نماييد زيرا نمک باعث سفت شدن آن مي گردد.

 

 

 

ميوه

- انگور: براي نگهداري انگور از خاک اره استفاده کنيد. خاک اره ها را خوب بشوييد تا گرد و خاک آن گرفته شود بعد آنها را خشک و خوب نرم کنيد. انگورها را در ظروف دردار قرار دهيد سپس روي انگورها را خاک اره بپاشيد. بايد به اندازه يک بند انگشت روي انگورها خاک اره ريخته شود بعد در ظرف را ببنديد.

- انگورها را مي توانيد در کيسه گذاشته و آويزان کنيد.

- موز: براي نگهداري موز آن را در يخچال نگذاريد. اگر موزي که خريداري کرده ايد بيش از حد رسيده و فعلاً به آن نياز نداريد آن را در فريزر قرار دهيد. البته در اين صورت فقط مي توانيد براي درست کردن شيرموز از آن استفاده کنيد.

- انار: براي اينکه بتوانيد انار را در مدت زماني طولاني تري نگهداري کنيد پوست آن را با روغن نباتي چرب کنيد و در جاي خشک و خنک و به دور از نور آفتاب قرار دهيد.

- خيار: براي نگهداري خيار بدون آنکه آنها را بشوييد در قابلمه فلزي چيده و درب آن را ببنديد و سپس درون يخچال نگهداري نماييد.

 

منبع :کتاب گنجينه ي خانه داري

تنظيم براي تبيان :داوودي

 

مقالات مرتبط :

خانه داري آسان است اگر...

کلکسيوني از لکه برها

خواندني هاي خوردني

ترفند هاي زيرکانه

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
مسابقه ...

امتياز این سوال :
UserName