• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • دوشنبه 1383/11/12
  • تاريخ :

شانس زیادی برای قهرمانی داریم

امیر قلعه نوعی: من در لیست فروش استقلال هستم!

اثری از خستگی در چهره اش دیده نمی شود. شاید اگر تیمش بازی را هم می باخت. چهره اش بدون تغییر می ماند. بی آنکه عجله یی داشته باشد به سوالات جواب می داد و آب از آب تکان نمی خورد. دیدن چنین چهره یی از امیر قلعه نوعی، برای خبرنگاران تکراری است. او در پایان اغلب بازیهای استقلال با این چهره مقابل خبرنگاران حاضر می شود. حتی زمانی که جواب های او از روی عصبانیت باشد.

قلعه نویی بعد از بازی مقابل اشتورم گراتس به سوالات زیادی پاسخ داد. کنجکاوی در زمینه های مختلف، سرمربی استقلال را وادار کر د تا وقت نسبتاً زیادی صرف خبرنگاران کند. فروش نیکبخت و سامره و همچنین جایگزینی بازیکنان جوان، وضعیت استقلال برای قهرمانی در لیگ و ... همه مسائلی بودند که قلعه نویی در مورد آنها حرف هایی را به زبان آورد.

استقلال، نیکبخت و سامره را فروخت تا انتظار قهرمانی از شما کمتر شود. فروش آنها ضربه یی به تیم وارد نکرده. به هر حال هر دوی آنها یک وزنه سنگین در کارهای هجومی و حتی دفاعی استقلال بودند.

فوتبال یک بازی گروهی است. شما فرض کنید نیکبخت و سامره را نمی فروختیم و در عوض هر دوی آنها مصدوم می شدند. آن وقت مجبور بودیم دوباره از بازیکنان جوان استفاده کنیم. وضعیت استقلال نباید جوری باشد که با فروش 3-2 بازیکن از هم بپاشد. با فروش نیکبخت و سامره، گرچه کار برایمان مشکل تر شده اما این را باید در نظر گرفت که میانگین سنی تیم خیلی پایین آمده. هدف ما از اول فصل جوانگرایی بود که الان تا حدود زیادی در تیم انجام شده.

اما...

می دانم که نیکبخت و سامره بازیکنان کوچکی نیستند. آنها به هر تیمی کمک می کنند ولی ما باید بازی بدون آنها را هم تجربه کنیم.

به غیر از این دو بازیکن، کس دیگری در لیست فروش هست؟

[با خنده] نفر بعدی خودم هستم. من در لیست فروشم!

 عملکرد بازیکنان جوان چطور بود.

میثم بائو که فقط مقابل شموشک برای استقلال بازی کرد و مافی و یاورزاده هم تا به حال در لیگ برای استقلال بازی نکرده اند.

خب، بائو مدت زیادی مصدوم بود و به تازگی از بند مصدومیت خارج شده. او در یک بازی بیش از انتظار ظاهر شد. با دوندگی خود روی حرکت تیم تاثیر زیادی داشت. داود ما فی هم در نیمه دوم جای علیرضا اکیرپور را پر کرد، بد نبود. اما بهشاد یاورزاده نسبت به دیگران بازی بهتری از خود نشان داد.

او نیمه اول خیلی خوب کار کرد اما در نیمه دوم طبیعی بود که به خاطر جوانی، کمی افت کند. با توصیه هایی که به بهشاد کردم، دوباره به حالت اولیه برگشت. قول می دهم در آینده او را به عنوان یک گوش چپ کلاسیک به فوتبال ایران معرفی کنم.

الان کمی زود نیست که بخواهید این حرف ها را بزنید. خیلی از بازیکنان جوان چند بازی خوب کار می کنند اما خیلی زود دچار افت می شوند. فکر می کنید این بازیکنان چطور می توانند در اوج بمانند؟

باید با انگیزه کار کنند. به دنبال پول باشند. بدانند که فوتبال تا زمانی که خوب باشند، برای آنها درآمدزا است اما باید سختی کار را تحمل کنند و برای تیم زحمت بکشند. امیدوارم این بازیکنان جوری حرکت کنند که از قالب خود بیرون نیایند. مغرور نشوند و خودشان را خراب نکنند.

شما اول فصل قول قهرمانی ندادید. با توجه به شرایط فعلی استقلال الان می توانید قول قهرمانی بدهید یا نه؟

هیچ مربی یی اول فصل نمی گوید که تیم من قهرمان می شود یا قهرمان نمی شود. من هم از اول فصل نمی توانستم آینده را پیش بینی کنم ولی استقلال شانس زیادی برای قهرمانی دارد. ما هدف های زیادی را در باشگاه دنبال می کنیم که قهرمانی تنها بخشی از آن است. گرچه هنوز مشکلاتی در تیم احساس می شود ولی ما تا به حال سعی مان را کرده ایم که در کورس قهرمانی بمانیم و مانده ایم.

همین طور هدف جوانگرایی تا حدود زیادی در تیم پیش رفته.

امسال بودجه استقلال چقدر بوده. آیا این بودجه جوابگوی قهرمانی است؟

همه باشگاه ها امسال نزدیک به 4 میلیارد هزینه کرده اند ولی خرج واقعی ما 500 میلیون است! تازه کمتر از این مبلغ خرج کره ایم که حاصل از درآمد خود باشگاه بوده. شما اگر باشگاهی را پیدا کردید که حدود 500 میلیون هزینه کرده باشد، من به شما جایزه می دهم.

واقعاً استقلال 500 میلیون هزینه کرده؟ به نظر باشگاه تنها برای حفظ برخی از بازیکنان مبلغی بیش از این هزینه کرده.

مبلغ واقعی همین است. پرداختی بازیکنان هم اینقدر بالا نبوده که روزنامه ها می نویسند.

از بازی با اشتورم گراتس بگویید. راضی هستید؟

از همه چیز، زمین ورزشگاه، عملکرد بازیکنان و داوری. از اینکه در کیش اردو زده ایم خیلی خوشحالم چون امکانات این شهر مناسب است. از ابتدا تاکید داشتم که به کیش بیاییم. جوانان هم در این اردو خیلی مرا راضی کردند.

چرا در قشم اردو نزدید؟

حشمت مهاجرانی به من یاد داد که اگر تیمم به جایی می خواهد برود، باید ابتدا از امکانات آن شهر بازدید کنم. من وقتی به قشم رفتم، دیدم این شهر زمین تمرین ندارد. یک چمن درست و حسابی پیدا نمی شود و به همین خاطر ترجیح دادم در کیش اردو بزنیم.

به عنوان آخرین سوال، دفاع استقلال هنوز هم مشکلات عدیده یی دارد. در بازی مقابل اشتورم گراتس مهاجمان حریف 6 بار با گلر شما تک به تک شدند. این مشکل بزرگی نیست؟

اولاً 6 بار نه، 2 بار آنها با گلر ما تک به تک شدند. به هر حال باید تا کمتر گل بخوریم. فکر می کنم یاورزاده در این بازی زیاد در پوشش ها خوب کار نمی کرد و مهاجمان آنها فرصت بیشتری برای گلزنی به دست آوردند. به همین خاطره به او گفتم که باید در برگشت ها و پوشش ها هم خوب کار کند و اتفاقاً جواب داد.

UserName