• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • پنج شنبه 1383/11/08
  • تاريخ :

گفت‌وگو با عضو هیات مدیره باشگاه پیروزی:

نباید با عینك بدبینی به تغییرات نگریست
از جدایی دایی متاسفم؛ پیروانی طلا بود


مهندس سید ضیاءالدین شجاعی برهان، عضو هیات مدیره باشگاه پیروزی در گفت‌وگویی تفصیلی به تشریح ساختار اجرایی و مسائلی كه این باشگاه را در گذشته و آینده گرفتار خواهد كرد، پرداخت.

مشكلات گذشته، برنامه‌های آینده، تغییر و تحولات فنی و مدیریتی، خروج علی دایی و افشین پیروانی، مسائل مشترك پروین و پرسپولیس و ... از مهم‌ترین مباحثی بود كه شجاعی برهان در این گفت‌وگو به آن‌ها پرداخته است.

ساختار هماهنگ در باشگاه پیروزی

شجاعی برهان در ابتدا با تشریح روند اجرایی شدن ساختار حرفه‌یی در باشگاه پیروزی گفت: معمولا اشكالاتی كه بر یك تشكیلات وارد می‌شود، ناشی از ساختارهای نامناسب است. وقتی ساختار اشكال داشته باشد هر گونه تصمیم در یك فرآیند پراشكال به نتیجه می‌رسد و بازدهی‌های منفی زیادی به همراه خواهد داشت. در یك تشكیلات وظایف باید روشن و شفاف باشد.

عضو هیات مدیره‌ی باشگاه پیروزی با تایید عملكرد مدیران سابق خاطرنشان كرد: باشگاه پیروزی در مدیریت گذشته بهترین هیات مدیره را در كنار یك مدیرعامل فعال به خدمت گرفته بود. غمخوار باسواد بود، علم روز را می‌دانست و با فوتبال آشنا بود، مسلط به زبان خارجی و آشنا با مفاهیم قراردادی بود. این مجموعه چرا نباید موفق می‌شد؟

وی تصریح كرد: عدم شفاف بودن وظایف، بزرگ‌ترین مشكلی بود كه در چارت مدیریت گذشته، پرسپولیس با آن مواجه بود. در اواخر مدیریت سابق پس از رایزنی‌های گسترده به این نتیجه رسیدیم كه باید ساختار سازی در باشگاه شكل گیرد و همه چیز هدفمند انجام شود. به این ترتیب سازمان فوتبال شكل گرفت، تا كلیه مسایل فوتبال باشگاه زیر نظر یك گروه فوتبالی فعالیت كند.

وی تاكید كرد: این نتیجه‌ی یك خرد جمعی بود، این تصمیم درستی بود كه به مرحله‌ی اجرا نرسید. اما در چارت جدید مدیریتی با حضور چهره‌ای فعال این ساختار شكل اجرایی به خود گرفت.

سازمان فوتبال، پاسخگوی مشكلات

شجاعی برهان با تبیین ساختار باشگاه پیروزی گفت: هر اتفاقی كه در تیم بیفتد، مسوول آن رییس سازمان فوتبال است. چون باید پاسخگوی هیات مدیره باشد. فوتبال یك تخصص است، افرادی باید به طور مستقیم با این حرفه در ارتباط باشند كه از نزدیك مشكلات را لمس كرده باشند. حضور جعفر كاشانی در راس مسایل فوتبال پرسپولیس برآیند این تفكر واقعی و حرفه‌ای است.

وی با اشاره به حاشیه‌سازی‌های اخیر در تیم و نكوهش مسببان این پدیده كه به دنبال ضربه زدن به تیم پرسپولیس هستند، اظهار داشت: پرسپولیس امسال یكی از كم‌حاشیه‌ترین تیم‌ها بوده است. سال گذشته حاشیه‌های زیادی داشتیم؛ آیا تیم پیروزی در فصل گذشته سرمربی بدی داشت؟! بگوویچ مربی بود كه تیم فولاد را با یك روحیه‌ی قهرمان گونه به فوتبال ایران معرفی كرد. بگوویچ اگر در پرسپولیس موفق نشد به خاطر عدم تشكیلاتی بودن باشگاه بود، كه در فصل جدید سعی شد با شناسایی این مشكلات و با به حداقل رساندن، نوسانات مدیریتی، حداكثر بازدهی حاصل شود.

شجاعی برهان خاطرنشان كرد: هیات مدیره به سازمان فوتبال اختیار، بودجه و امكانات می‌دهد و در كنارش پاسخگویی می‌خواهد. قطعا با وجود یك كادر فنی قوی متشكل از علی پروین باتجربه و سوبل آشنا با علم روز نتیجه لازم بدست می‌آید.

جایگاهی كمتر از سال گذشته نخواهیم داشت

وی تاكید كرد: انسجام، همفكری و همدلی كه در شرایط كنونی در پرسپولیس وجود دارد، در گذشته وجود نداشته است. شناخت‌ها از یكدیگر بیشتر شده است و این مهم شرایط متفاوتی با گذشته را ایجاد كرده است.

عضو هیات مدیره‌ی باشگاه پیروزی به ایسنا گفت: نتایج پرسپولیس نسبت به سال گذشته متفاوت شده است. امسال شروع خوبی نداشتیم، ولی پایداری بیشتری نسبت به فصل گذشته داشتیم و این موضوعی بود كه با اعتقاد به آن به دنبال عملی كردن برنامه‌های خود بودیم. در بسیاری از بازی‌های فصل جاری كه باختیم تیم ما لیاقت كسب امتیاز را داشت، ولی شرایط به گونه‌ای رقم خورد كه بازی‌های ساده را از دست دادیم. اگر پرسپولیس نتواند امتیازات لازم برای قهرمانی را حاصل كند، قطعا جایگاهی كمتر از دومی نخواهد داشت و این یعنی رشد نسبت به سال پرحاشیه‌یی گذشته.

شجاعی برهان خاطرنشان كرد: تیم را با حداقل هزینه تشكیل دادیم و الان در جایگاهی قرار داریم كه نسبت به فصل گذشته با هزینه‌های بی‌شمارش وضعیت بهتری داریم. این یعنی رشد و پیشرفت، كه هیات مدیره برای آن تلاش می‌كند.

بذر پرسپولیس از سه سال پیش ریخته شد

عضو هیات مدیره باشگاه پیروزی با بیان این كه برای ارزیابی عملكردهای گذشته و مقایسه آن با شرایط كنونی باید برآیند نتایج را در نظر گرفت، تصریح كرد: شاید در سال‌ گذشته پرسپولیس نتیجه می‌گرفت ولی باید در نظر گرفت كه الان شرایط سایر تیمها متفاوت شده است. اگر بین تیم‌های حاضر در لیگ، سه الی چهار تیم را كنار بگذاریم، بقیه همه شخصیت قهرمانی دارند.

وی افزود: غمخوار تلاش‌های زیادی را برای حاكم كردن تفكرات حرفه‌یی انجام داد، ولی به دلیل شرایط خاص آن زمان نتیجه نگرفت. الان اگر پرسپولیس به جایگاهی رسیده است، حاصل تلاش‌ها و تفكرات حرفه‌ای است كه بذرش از سه سال پیش ریخته شده است.

پرسپولیس مخالف سنت‌گرایی است

شجاعی برهان با رد وجود تفكرات سنتی در تیم پیروزی و بازگشت مجدد این تفكرات پس از خروج اكبر غمخوار اظهار داشت: تفكرات سنتی هیچگاه در پرسپولیس وجود نداشته است كه بخواهد با خروج موقت، مجددا وارد شود،‌ رویكرد هیات مدیره هم تغییری نكرده است. برنامه‌های باشگاه همچنان با هدف عملی شدن فوتبال پیگیری می‌شود.

وی به خبرنگار ایسنا گفت: در راس فوتبال باشگاه پیروزی شخصیتی حضور دارد كه عضو تیم ملی بوده، از پرسپولیس‌های اصیل و تحصیل كرده است، تجربه‌ی باشگاه‌داری دارد. در كمیته‌ی فنی نیز بزرگانی حضور دارند كه اكثر سال‌های عمرشان را در فوتبال گذرانده‌اند. بزرگانی چون علی پروین كه كاپیتان تیم ملی بوده و تحت هر شرایطی پرسپولیسی بودنش را به اثبات رسانده است. پروین یكی از كسانی است كه تمام حق پرسپولیس را ادا كرده است. او در تیم اختیار تام دارد. سوبل با موافقت او به تیم آمد و در كنارش فعالیت ‌می‌كند. چطور می‌توان با حضور بزرگانی چون كاشانی، پروین و سوبل و... معتقد به كار غیر علمی و سنتی بود.

نباید پروین و خوردبین را از دست می‌دادیم!

شجاعی برهان گفت: معتقدم در پرسپولیس چه بازیكن، چه هوادار و ... دوست ندارد، تیم محبوبش خراب شود. معتقدم باشگاه در برخورد با جریانات سال گذشته بطور مطلوب عمل نكرد. با خوردبین و پروین بد برخورد شد. اگر درست فكر می‌شد می‌توانستیم پروین را حفظ كنیم. ولی اتفاقات طوری پیش رفت كه منجر به از دست دادن پروین شد.

عضو هیات مدیره باشگاه پیروزی اظهار داشت: مدیریت فنی كه فصل گذشته به پروین پیشنهاد می‌شد، هیچ محتوا و ارزشی نداشت. باید به پروین اختیارات كافی ‌داده می‌شد. اگر قرار است كسی مدیر فنی باشد باید اختیارات لازم و مسوولیت داشته باشد. الان پروین با اختیار تام و متناسب با سوابق و توانمندی‌هایش مدیریت یك كادر فنی را بر عهده دارد و تاثیر گذاری هم هست.

در پرسپولیس سیستم حكومت می‌كند

نایب رییس هیات مدیره باشگاه پیروزی همچنین با حمایت از عملكرد راینر سوبل خاطرنشان كرد: راینر سوبل یك مربی حرفه‌ یی است، او هیچ گاه شخصیت حرفه‌یی خود را زیر سوال نمی‌برد. سوبل نه، اسكولاری و حتی بهترین مربیان دنیا، آیا برای شناخت بهتر از بازیكنانش نیاز به مشاورت‌های خاص ندارد. پروین تجربه دارد و سوبل را در اداره بهتر تیم هدایت می‌كند.

وی تاكید كرد: این ناجوانمردی است كه بخواهیم حرف خط گرفتن و خط دادن را مطرح كنیم. معتقدیم در شرایط كنونی مطلوب‌ترین و مناسب‌ترین فرد برای مدیریت فنی تیم پیروزی پروین است.

شجاعی برهان در ادامه گفت‌وگو با ایسنا در پاسخ به این سوال كه چرا از دیگر باتجربه‌های پرسپولیس استفاده نمی‌شود، افزود: تشخیص هیات مدیره این است كه در میان پرسپولیسی‌های كنونی پروین بهترین انتخاب است. او در شرایطی قرار دارد كه می‌تواند به پرسپولیس كمك كند، همه‌ی پیشكسوتان قابل احترام هستند، ولی پروین متفاوت با سایرین است. نه اینكه بخواهیم جسارت به پیشكسوتان كرده باشیم. هركس در هر ساختاری كار خودش را می‌كند و افراد دارای ویژگیهای خاص خود هستند.

عضو هیات مدیره‌ی باشگاه پیروزی گفت: در پرسپولیس كسی در كار كسی دخالت نمی كند. ولی بنا به وظایف تعیین شده توصیه‌های لازم صورت می گیرد. پروین سوبل را تایید كرده است و به حضور وی موافق است. اگر شكل پرسپولیس 83 كامل شود، در 84 صدرصد قهرمان خواهیم شد.

دادكان افتخار هیات مدیره است

شجاعی برهان با رد اختلاف بین اعضای هیات مدیره باشگاه پیروزی تصریح كرد: هیچ تقابلی بین اعضای هیات مدیره‌ی باشگاه پیروزی وجود ندارد. عدم حضور دادكان نیز در جلسات هیچ ارتباطی با شرایط كنونی باشگاه ندارد. دادكان به دلیل مشغله‌های كاری فراوان نمی‌تواند در جلسات هیات مدیره شركت كند. دادكان افتخار هیات مدیره است و كمك‌های فكری زیادی به باشگاه می كند.

وی با بیان اینكه، دادكان با حضور پروین در پرسپولیس كاملا موافق است، افزود: دادكان معتقد است كه پروین مدیر مجربی است و تیم می تواند با حضور وی شرایط موفقی داشته باشد. ما نیز با اعتقاد به این مهم تحت هر شرایطی از كمك‌های فكری و مدیریتی دادكان استفاده می‌كنیم.

شجاعی برهان تاكید كرد: حضور پروین در تیم نظم آفریده است، بازیكن از پروین حرف شنوی دارد و این امر نظم و انضباط تیمی را بالا ‌برده است. باشگاه نیز بدنبال همین هدف است و از چنین پارامترهایی استقبال می‌كنیم.

از جدایی دایی متاسفم؛ پیروانی طلا بود

عضو هیات مدیره‌ی باشگاه پیروزی در خصوص جدایی دایی از این تیم گفت: واقعا از جدایی علی دایی از تیم پیروزی متاسفم، دایی برای ایران و آسیا افتخار است. اما متاسفانه سوء تفاهماتی پیش آمد و نتوانستیم از وجود وی استفاده كنیم.

وی همچنین در خصوص دلایل جدایی افشین پیروانی افزود: پیروانی از بازیكنان بزرگ پرسپولیس است. پیروانی برای پیروزی طلاست و اگر شرایط فراهم شود مجددا از تجربیات وی در كنار دایی و سایر بزرگان پرسپولیس برای سربلندی تیم استفاده خواهد شد.

شجاعی برهان تاكید كرد: جدایی برخی از بازیكنان از تیم و آمدن عده‌ای دیگر ناشی از شرایط غیر قابل پیش‌بینی فوتبال و باشگاه است كه نباید با عینك بدبینی به آنها نگریست.

پول، اولین و آخرین نگرانی پرسپولیس

شجاعی برهان با اشاره به مشكلات مالی باشگاه پیروزی گفت: نگرانی‌های آینده‌ی باشگاه فقط مباحث مالی است در عصری كه پول برای برخی از باشگاههای فوتبال‌خیز كمترین مشكل است، پرسپولیس با غوطه‌ور شدن در مشكلات مالی بدترین شرایط را دارد. امیدوارم با سهامی عام شدن باشگاه و واگذاری سهام مشكلات مالی حل شود. قطعا سازمان تربیت بدنی نیز باید همانند گذشته با تخصیص اعتبارات ما را در كاستن از كمبودهای مالی یاری كند.

وی افزود: یكی از كارهای خوب خطیب، ایجاد ساختار باشگاه پیروزی بوده است كه در حال بررسی و اجرایی شدن است و امیدواریم در زمان پیش بینی شده عملیاتی شود.

پرسپولیسی‌ها همیشه پرسپولیسی باشند

شجاعی برهان با انتقاد از كسانی كه فقط حمایت از باشگاه را منوط به حضور خود در تركیب اجرایی آن كرده‌اند، به ایسنا گفت: حتما شجاعی برهان باید عضو هیات مدیره باشد، كه پرسپولیس را دوست داشته باشد؟، باید همه در تمام شرایط از باشگاه حمایت كنیم تا به آرمان خود وفا كرده باشیم.

بازیكن حرفه‌ای خارجی می‌آوریم

وی با بیان این كه بازیكنان فعلی ما بسیار خوب هستند و اگر از این پتانسیل به خوبی استفاده شود، مشكل بازیكن نخواهیم داشت، تصریح كرد: معتقدیم باید از تیم‌های پایه شروع كرد، از جوانان استفاده كرد و این سیاستی است كه هیات مدیره به آن اعتقاد و خواهان عملی شدن است.

شجاعی برهان با تاكید بر اینكه تیم پیروزی یكدست است و برای رسیدن به اهداف خود مشكل چندانی نخواهد داشت، اظهار داشت: ما پول را در اختیار كادر فنی قرار می‌دهیم كه بازیكن مورد نظر را جذب كنند و هیچ دخالتی نیز در جذب و حذف بازیكن نداریم.

وی افزود: بر طبق رایزنیهای انجام شده، قرار است بازیكنان جدیدی جذب شوند، اگر كمیته‌ی فنی لازم دید یك باریكن حرفه‌ی خارجی جذب خواهد شد.

و حرف‌ آخر

وی در پایان ابراز امیدواری كرد كه حمایت همه‌ی پیشكسوتان و دوستداران پرسپولیس، شرایطی را ایجاد كند كه این تیم به دور از حاشیه‌ به اهداف خود دست یابد.

UserName