• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 60572
 • پنج شنبه 1388/6/12
 • تاريخ :

کاهش درد عادت ماهانه

دردهاي قاعدگي

دردهاي حين عادت ماهانه ي خانم ها يکي از شايع‌ترين شکايات آنها در طول اين دوره است. تغييرات خلق و خو و احساس خستگي آنها گاهي بسيار شديد و آزاردهنده است.

اگرچه از ميان شيوه‌هاي درماني مي‌توان به مصرف قرص‌هاي ضددرد، ضدبارداري و ضدافسردگي اشاره کرد که اتفاقا خيلي از خانم ها مصرف مي‌کنند، اما در اين مطلب صرفا به توصيه‌هاي غيردارويي دکتر مائو، پزشک مشهور طب چين، اشاره مي‌شود.

1- اسيدهاي چرب بيشتري مصرف کنيد:

مطالعات زيادي نشان داده است که مصرف اين اسيدهاي چرب که عمدتا در غذاهايي مانند ماهي، آجيل‌ها مثل گردو، بادام و يا دانه‌هايي مانند کنجد وجود دارد، سبب کاهش علايم ديسمنوره (اختلال عادت ماهانه) مي‌گردد.

 

2- غذاهايي که بايد يک هفته قبل از شروع دوره ماهانه مصرف کنيد:

يک هفته قبل از شروع عادت ماهانه بهتر است از اسفناج (مي‌توانيد آن را بخارپز کرده و با ماست ميل کنيد که بسيار هم خوشمزه است)، تمشک و گردو استفاده کنيد.

همچنين از زعفران، رازيانه، ترخون، تره‌فرنگي، موسير، فلفل‌سياه، دارچين و پوست پرتقال بيشتري در موقع طبخ غذاها استفاده کنيد.

3- دم کرده ي‌ مخصوص بنوشيد:

دم کرده ي بابونه، سنبل‌الطيب و گل گاوزبان، تمشک و سرخ‌وليک در کاهش درد و ايجاد آرامش بسيار موثرند. هريک از اين دم کرده‌ها را مي‌توانيد به طور مجزا تهيه و به دلخواه خود مصرف کنيد.

لازم به ذکر است که اين دم کرده هاي گياهي در واقع گنجينه‌هاي علم پزشکي شرق است که به ما به ارث رسيده و با مصرف به جاي آنها مي‌توانيد بسيار بهره ببريد.

4- مکمل منيزيم مصرف کنيد:

بعضي از خانم‌ها به دليل کاهش منيزيم خون، دچار دردهاي پيش از دوره ماهانه مي‌گردند. لذا توصيه مي‌شود، يک هفته قبل از پريود، شروع به مصرف روزانه 500 ميلي‌گرم منيزيم به علاوه 50 ميلي‌گرم ويتامين B6 کنيد که در کاهش درد و گرفتگي‌هاي زير شکم بسيار مفيد است (البته تحت نظر پزشک).

5- فهرستي از غذاهاي حساسيت‌زا را براي خودتان تهيه کنيد: 

حتما تا حالا متوجه شده ايد که يک هفته قبل از پريود، به بعضي غذاها حساسيت و واکنش نشان مي‌دهيد که گاهي سبب تشديد ناراحتي شما در طول دوره ي ماهانه مي‌گردند. لذا به شما توصيه مي‌کنيم تا فهرستي از اين غذاها را تهيه نموده و در دوره‌هاي بعدي، از مصرف آنها خودداري کنيد.

6- از تمرين‌هاي ورزشي و ذهني غافل نشويد:

بر خلاف گذشته که توصيه به استراحت مي‌شد، در طب چيني انجام ورزش‌هاي بدني و ذهني آرام و در حد متوسط توصيه مي‌گردد (مانند ورزش‌هاي تايي‌چي، يوگا) که سبب مي‌شود تا شما در آرامش و تعادل بيشتري به سر بريد.

7- مصرف نمک و کافئين را محدود کنيد:

ممکن است شما نسبت به خوردن اين مواد ميل زيادي داشته باشد، اما بايد بدانيد که در تشديد مشکلات شما بسيار موثرند و اگر واقعا نمي‌توانيد در برابر آنها مقاومت کنيد، حداقل مصرف متوسط و کمي ‌از آنها داشته باشيد.

8- نفس عميق بکشيد:

مواقعي که بسيار کلافه و مضطرب‌ايد، پنج بار از راه بيني نفس عميق به درون بکشيد و بيرون دهيد. خواهيد ديد که در تخفيف درد و علايم شما بسيار موثر است.

دکتر هومن خليقي

* مطالب مرتبط:

چگونه دردهاي قاعدگي را کم کنيم؟

8 نکته‌ ضروري براي دختران نوجوان

تاثير ويتامين E در کاهش دردهاي قاعدگي

تغذيه در سندروم پيش از قاعدگي

درمان بيماري اِندومتريوز در زنان

بيماري اِندومتريوز در زنان

زنان براي مقابله با PMS چه بايد بكنند؟

کنترل اندومتريوز با رژيم غذايي

بيماري هاي خاص زنان

خانم ها کي ورزش کنند؟

بخش تغذيه و سلامت تبيان

 

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
قطع قاعدگي به هزار و يک علت

قطع قاعدگي به هزار و يک علت

همان‌قدر که براي بيشتر دختران نوجوان، اولين عادت ماهانه‌شان نگران‌کننده و ناآشناست، براي خانمي‌که طي زندگي خود دوره‌هاي ماهانه...
قاعدگی بیش از حد طبیعی در خانم ها

قاعدگی بیش از حد طبیعی در خانم ها

خيلي از خانم‌ ها از خستگي و کاهش انرژي براي فعاليت‌ هاي روزانه گله دارند و نمي ‌دانند که گاهي دليل مشکل شان صرفا اين است که خون یعنی ماده حياتي بدن شان...
بهداشت و عفونت واژن در خانم ها

بهداشت و عفونت واژن در خانم ها

خيلي از زنان، صحبت کردن درباره مسايل بهداشتي خود را خوب نمي‌ دانند و از اظهار مشکلات بهداشتي‌ شان و چاره‌ جويي براي رفع آن پرهيز مي‌ کنند...
UserName